Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Norveç’te Bitcoin Madenciliğinin Yasaklanması Önerisi Reddedildi

Norveç'te Bitcoin madenciliğini yasaklama önerisi, parlamento tarafından yapılan oylamada reddedildi.
Norveç’te Bitcoin Madenciliğinin Yasaklanması Önerisi Reddedildi
HABER GİRİŞ

Kripto para madenciliği yaygınlaşmaya devam ederken, bazı ülkelerde tartışma konusu olmaya devam ediyor. Bu ülkelerden birisi ise daha önce Norveç olmuştu. Norveç Parlamentosu Bitcoin madenciliğinin yasaklanmasını talep eden öneriyi reddetti.

Norveç’te Bitcoin madenciliğini yasaklama önerisi ilk olarak bu yıl Mart ayında önerilmişti. Bu haftaki oylamada öneri, sol eğilimli partiler tarafından kabul görmedi. Böylece ülkede madenciliğin yasaklanma ihtimali ortadan kalkmış oldu.

Arcane Research Analisti Jaran Mellerud, Bitcoin madenciliğini yasaklamak isteyen partilerin ülkede oy kaybı yaşadığını söyledi. Oylamayı kaybeden partilerin bundan sonraki tek seçeneklerinin madencilikteki vergiyi artırmak olduğunu sözlerine ekledi.

Norveç’teki Bitcoin madencilik şirketleri son yıllarda başarılı oldu. Mellerud, “Norveç’teki Bitcoin düşmanı siyasi partiler, özellikle madenciler için daha yüksek bir güç vergisi oranı uygulayarak onları ülke dışına çıkmaya zorlamaya çalışıyor” diye konuştu.

Norveç'in elektrik kaynakları
Kaynak: Arcane Research

Norveç’in Bitcoin madenciliği için “yeşil bir vaha” ve özellikle kuzeyde bol miktarda hidroelektrik ve düşük enerji fiyatlarına sahip.

GCM Yatırım Banner

Ülke ayrıca ucuz elektrik gücü ile uluslararası madencilik pazarında oldukça cazip konumda yer alıyor. Kripto para birimlerine perakende ilgi arttıkça ve TradFi şirketleri ülkede BTC yatırımlarını artırıyor.

Bu durum Bitcoin’in Norveç’in finansal sisteminde yer almaya başladığının bir göstergesi oluyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın