Yatırım yapmaya başla!

Dünyanın En Büyüğü Olan Norveç Varlık Fonu Bazı Hisselerdeki Yatırım Yasağını Kaldırdı!

Norveç’in 1 trilyon dolarlık kara gün parasını da yöneten Norges Bank, bazı hisse senetlerindeki yatırım yasağını kaldırıyor. İşte detaylar;
Dünyanın En Büyüğü Olan Norveç Varlık Fonu Bazı Hisselerdeki Yatırım Yasağını Kaldırdı!

Dünyanın en büyük hükümet fonu olarak bilinen Norveç varlık fonu, bazı hisse senetlerindeki yatırım yasağını kaldırıyor. Buna göre Walmart, Rio Tonto ve diğerleri yeniden dünyanın en büyük hükümet fonu içim muhtemel alımlar haline geldi.

Norveç Devlet Emeklilik Fonu (Norvay Government Pension Fund-Global) olarak da bilinen 1 trilyon dolarlık kara gün parasını da yöneten Norges Bank, daha önce etik gerekçelerle yasakladığı birçok hisse senedindeki kısıtlamaları kaldırdı.

Norveç’in merkez bankası Norges Bank, bugün yaptığı açıklamada Walmart, Rio Tinto, Nutrien, General Dynamics ve Grupo Carso’daki hisselerin artık kısıtlanmadığını söyledi.

 Norveç Varlık Fonu Bazı Hisselerdeki Yatırım Yasağını Kaldırdı!Duyurunun ardında açılış öncesi yapılan işlemlerdeki ve Avrupa ticaretindeki tüm hisseler, Meksikalı konglomerat Grupo Carso hariç yükseliş gösterdi. Norveç’in petrol fonu, tüm dünyadaki listelenen şirketlerin ortalama yüzde 1,4’üne sahip olduğunu iddia ediyor ve 2017’de 1 trilyon dolara ulaştığı dile getiriliyor.

Öte yandan Walmart’ın hisseleri, fonun etik danışmanlarının firmaya bir dizi insan hakları suçlamaları yöneltmesinin ardından 2006 yılında fondan dışlanmıştı.

 Norveç Varlık Fonu Bazı Hisselerdeki Kısıtlama KaldırdıBugün yayınlanan açıklamada ise dışlanma gerekçesinin artık mevcut olmadığı aktarıldı. Rio Tinto yasağı ise Endonezya’daki bir madendeki çevresel hasar ile ilgiliydi. Norges Bank madencilik firmasının şimdi madeni satmayı planladığını açıkça dile getirdiğini bildirdi. Ayrıca gösterge endeksine yeniden girişin uygun bir zaman çerçevesi içinde gerçekleşeceği, hisse alımlarının gerçekleşip gerçekleşmeyeceği ve buna ne zaman karar verileceğinin Norges Bank‘a bırakılacağı bilgileri de verildi.

Haberde Norveç’in petrol fonunun ABD savunma müteahhidi General Dynamics hisselerini almayı 2005’yen beri reddettiği çünkü şirketin yüzlerce küçük bomba bırakan misket bombaları ürettiği kaydedildi. Ancak firma artık böyle bir patlayıcı yapmadığını açıkladı. Meksikalı milyarder Carlos Slim’in sahibi olduğu Grupo Carso ise artık tütün üretiminde yer almadığını söyledikten sonra bu listeden çıkarıldı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Hisse Senedi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum