Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Norveç’in Refah Fonu’nda Yılın İlk Çeyreğinde 84 Milyar Dolar Artış Gözlendi

2019 yılının ilk çeyreğinde Norveç’in Refah Fonu’nun toplam değerinde %9.1 veya 84 milyar dolar artış kaydedildi.
Norveç’in Refah Fonu’nda Yılın İlk Çeyreğinde 84 Milyar Dolar Artış Gözlendi

Ülke refah fonu 1 trilyon dolar büyüklüğünde olan Norveç, önceki yıl hisse senetlerine gelen satış dalgasının etkisi ile azaldı. Bunun ardından bu yılın ilk çeyreğinde 84 milyar dolar artış gösterdi.

Bahsedilen dönemde fon, %9.1 ya da 738 milyar kron (84 milyar dolar) yükseliş kaydetti. Fonda yer alan hisse senetleri %12.2 getiri sağlarken, tahviller %2.9 ve bunun yanında gayrimenkullar ise %1.7 getiri elde etti.

Fonun %69.2’si hisse senetlerine ait iken, %28’ini tahviller ve %2.8’ini gayrimenkullar oluşturmakta.

Fonu Oluşturanlar Hisse Senetleri Tahviller ve GayrimenkullarBu fonun kron bazındaki en iyi çeyrek dönem getirisi olduğunu söyleyen Norveç Refah Fonu’nun CEO’su Yngve Slyngstad “Büyük hisse senedi yatırımcılarından biri olarak, küresel hisse senedi piyasalarındaki gelişmelere paralel olarak, Fon’un piyasa değerindeki büyük çaplı dalgalanmalara hazır olmalıyız.” şeklinde düşüncelerini aktardı.

Merkezi Osso olan ve küresel hisse senetlerinin ortalama %1.4’ünü tuttuğu bilinen fon, yılın ilk çeyreğinde küresel hisse senedi piyasalarındaki ralliden yararlandı.

Önceki yılın sonunda, faiz likiditesini de kullanarak hisse senetlerindeki varlıklarını 30 milyar dolar artırdı ve bu varlıklar %70 sınırına ulaşmaya yaklaştı. 2019 yılının çeyreğini bitirdiğimiz şu günlerde en büyük hisse senedi varlıkları Apple Inc. ve Microsoft Corp. hisselerinde bulunuyordu.

Fon’un teknoloji hisseleri %17.6 ile yükseliş yaşadı ve buna en çok katkı sağlayan Apple oldu. Para aklama suçlamalarının baskısı altında kalan Swedbank AB hisseleri ise en fazla kaybettirenler arasında yer aldı.

En çok Katkı Sağlayan Apple OlduDiğer bir yandan ABD Hazine tahvilleri tahvil varlıklarında en büyük payı aldı. ABD’yi bu yolda izleyen ise Japonya ve Almanya devlet tahvilleri oldu. 2018 yılı zorlu bir yıl olmuştu. Ardından Fon, yeni yıla güzel bir başlangıç ile başladı ve %3 reel getiri hedefini elde etti.

Bahsedilen hedef 2017 yılında, rekor seviyede düşük faizler ve negatif tahvil faizi yıllarından sonra, %4 seviyesinden düşürüldü. Bunun yanında ham petrol fiyatlarındaki kuvvetli düşüş de 2016 yılında devleti Fon’dan para çekmeye yöneltmişti. Fakat bu durum şu günlerde sona erdi. 2019’un ilk çeyreğinde hükümet Fon’a 8 milyar kron yatırdı.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum