Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Norveç Polisi Rus Ajan Avında: Nadir Rastlanan Bir Casus!

Norveç polisi şüpheli bir Rus casusunu gözaltına alırken, söz konusu kişinin yasa dışı bir ajan olduğu ifade edildi. Detaylar haberde;
Norveç Polisi Rus Ajan Avında: Nadir Rastlanan Bir Casus!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Norveç İstihbarat ve Güvenlik Teşkilatı’ndan (PST) Salı günü yapılan açıklamaya göre şüpheli bir Rus casusu gözaltına alındı. Kuzey Kutbu kasabası Tromsoe’de yakalanan casus, nadir rastlanan bir yasa dışı ajan olarak nitelendirildi.

Norveç menşeli yayın kuruluşu NRK’ye göre Tromsoe Üniversitesi’nde bilim adamı olarak çalışan kişinin ülkeye Brezilya vatandaşı olarak giriş yaptığı belirtildi. Polis ise onun gerçek kimliğinin Rus olduğuna inanıyor.

Şüphelinin ülkenin kuzey bölgesinde uygulanan politikaya dair bir ağ ve bilgi edinmiş olabileceğinden endişe ediliyor.

PST: Sınır Dışı Edilmesi Gerekir

PST Başkan Yardımcısı Hedvig Moe konuyla ilgili Reuters’e verdiği demeçte, söz konusu kişinin “temel ulusal çıkarlara yönelik bir tehdidi” temsil ettiğini söyledi. Norveç’ten sınır dışı edilmesi gerektiğini ekleyerek onu “yasa dışı bir ajan” olarak nitelendirdi.

Moe konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı:

GCM Yatırım Banner

“Yasa dışı ajanlar genel olarak, daha sonra başka ajanları işe alan ve diğer casusların geleneksel istihbarat çalışması yapabilmesi adına zemin hazırlayan yetenek avcılarıdır.”

Yasadışı bir ajan, genellikle gerçek, ölü bir kişinin kimliğini kullanan, gizli bir kişiliğe bürünen, resmi hükümet bağlantıları olmayan bir istihbarat casusu olarak nitelendirilir.

Moe, şüphelinin Norveç hükümet kurumlarıyla “Arktik Norveç” bağlantılı “melez tehditler” üzerinde çalışan bir araştırma grubuna dahil olduğunu söylerken, bununla ilgili daha fazla ayrıntı vermeyi reddetti.

“Operasyon Uluslararası Güvenlik Servislerinin İş Birliğiyle Gerçekleşti”

Ayrıca şüphelinin daha önce Kanada’da bulunduğunu ve tutuklanmasının birkaç uluslararası güvenlik servisinin iş birliğiyle mümkün olduğunu ifade ederken, sözlerine şöyle devam etti:

“Yasa dışı bir ajana sahip olmak uzun vadeli bir proje. Çok paraya mal olur. Büyük devlet aktörleri sadece bunları kullanıyor ve Rusya’nın geçmişte de kullandığı biliniyor.”

NATO üyesi Norveç, Kuzey Kutbu’nda Rusya ile sınır komşusu olup, Moskova’nın Şubat ayında Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından sınır güvenliğini önemli ölçüde artırmış durumdadır.

Özellikle son haftalarda, ülkede pek çok Rus vatandaşının casusluk suçlamasıyla gözaltına alındığı biliniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.