Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Norveç’te İşsizlik Oranı Ağustos-Ekim Döneminde %5,2 Oldu

Norveç'in mevsimsellikten arındırılmış işsizlik oranı Ekim 2020'ye kadarki üç ayda yüzde 5,2 olurken yüzde 5,3 olan piyasa beklentilerinin altında kaldı.
Norveç’te İşsizlik Oranı Ağustos-Ekim Döneminde %5,2 Oldu

Eylül çeyreğinde Covid kaynaklı resesyondan toparlanan Norveç, son işsizlik rakamlarını açıkladı. Buna göre Norveç’in mevsimsellikten arındırılmış işsizlik oranı Ekim 2020’ye kadarki üç ayda yüzde 5,2 olurken rakam Mayıs-Temmuz dönemine göre değişmedi.

Ancak yüzde 5,3 olan piyasa beklentilerinin altında kaldı. Bir yıl önceki işsizlik oranı ise yüzde 3,9 oldu.

İki hafta önce yapılan açıklamada ise koronavirüs salgınıyla mücadeleye yönelik yeni tedbirlerin, çalışanların daha fazla izin almasına yol açtığından Norveç’in genel işsizlik oranının Ekim sonunda yüzde 6,6’dan geçen hafta %6,7’ye yükseldiği bildirilmişti. Bunun Nisan ayından bu yana ilk işsizlik artışı olması endişeleri artırmıştı.

Tam istihdam ararken daha az saat çalışan insanları içeren toplam sayı, ekonominin bazı kısımlarının kapatılmasının toplu işten çıkarmalarla sonuçlandığı Nisan ayı başındaki rekor yüzde 15,4’ten düşmüştü.
Norveç İşsizlik
Kaynak: SSB

İlk tur kapatmalar başlamadan önce normal ekonomik faaliyetin son ayı olan Şubat’ta işsizlik yüzde 3,7 seviyesinde kalmıştı. Norveç hükümeti, Mart ayı ortasında birçok kamu ve özel kurumun acil olarak kapatıldığını duyurdu ve kademeli bir kaldırmaya geçmeden önce ekonomiyi bir kargaşa içine itmişti.

Ülke son dönemde yükselişe geçen yeni vakalar nedeniyle yeni kısıtlamalar getirirken geçtiğimiz gün Norveç Sağlık ve Bakım Hizmetleri Bakanlığı Norveç’e arka arkaya 15 gün boyunca birden fazla kez giriş yapan İsveç ve Finlandiya’dan gelen yolcuların karantina kurallarına uymaları gerekmediğini duyurdu.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre karardan esas olarak faydalanacak kişilerin Pazartesi’den Cuma’ya kadar her gün çalışmayanlar olacak. Norveç Sağlık Bakanlığı, uçuş personeli için giriş karantinası istisnalarına da açıklık getirdi.

Bu arada ülkedeki toplam vaka sayısı 33 bini aşarken ölüm bilançosu 314’e ulaştı. Günlük yeni vakalarda ise yükseliş devam ediyor. Son olarak 24 Kasım’da bildirilen vaka sayısı 534 olarak rapor edilmiş.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum