Yatırım yapmaya başla!

Norveç Ekonomisi Petrol Dışı GSYİH’de Tarihi Düşüş Kaydetti

Norveç ekonomisi ikinci çeyrekte şimdiye kadar kaydedilen en derin düşüşü yaşadı. Yüzde 6,3’lük rekor daralmanın detayları aşağıda;
Norveç Ekonomisi Petrol Dışı GSYİH’de Tarihi Düşüş Kaydetti

Norveç İstatistik Kurumu (Statistics Norway) tarafından açıklanan ön verilere göre koronavirüs salgını ve kilitleme önlemleri nedeniyle ekonomi ikinci çeyrekte benzeri görülmemiş bir hızla daraldı.

Petrol üretimi ve sevkiyatını hariç tutan (mainland) GSYİH, ikinci çeyrekte bir önceki çeyreğe göre yüzde 6,3 düştü. İlk çeyrekte ülke ekonomisi, Mart ayı ortasında Covid-19 enfeksiyon kontrol önlemlerinin devreye girmesiyle birlikte çeyreklik bazda yüzde 2,2 oranında düşmüştü. Bu da ikinci ardışık daralma olarak resesyon anlamına geldi.

İstatistik kurumu ayrıca Norveç’in petrol dışı GSYİH’sinin Mayıs ayında aşağı doğru revize edilmiş yüzde 2,2’lik genişlemenin ardından Haziran ayında yüzde 3,7 arttığını söyledi.

İstatistik kurumu; “ikinci çeyrekte Norveç ekonomisindeki düşüş şimdiye kadar kaydedilen en derin düşüştü” ifadelerini kullandı ki üç aylık verilerin 1978’e kadar gittiği bildirildi.
Norveç Petrol Dışı GSYİH
Kaynak: SSB

Norveç ekonomisinde Nisan ve Haziran ayları arasında yaşanan rekor düşüşe rağmen ülke pandeminin zirvesinde Avrupa ülkelerinin çoğuna kıyasla daha iyi performans gösterdi. Örneğin Euro Bölgesi’nin tamamında GSYİH ikinci çeyrekte yüzde 12,1 düştü.

İsveç’in resmi istatistik kurumu da gayri safi yurt içi hasılanın 2. çeyrekte önceki çeyreğe göre %8,6, önceki yıla göre yüzde 8,2 düştüğünü söylemişti ki bu rakamlar bile İsveç ekonomisinin rekor düşüşe rağmen Avrupa’nın çoğundan iyi performans gösterdiği şeklinde yorumlanmıştı.

Norveç GSYİH’si, karantinasız yaklaşımıyla dikkat çeken İsveç’ten daha iyi performans gösterse de yüzde 3,2 küçülen komşu Finlandiya’ya kıyasla zayıf kaldı.
Finlandiya GSYİH'si
Kaynak: Trading Economics

Avrupa’nın önde gelen ekonomisi Almanya’da ise GSYİH, Nisan-Haziran çeyreğinde %9,7 oranında rekor küçülme yaşadı. Acil durum yetkilerine başvuran hükümet, 12 Mart’ta çeşitli kamu kurumlarını ve özel kurumları kapattı ve COVID-19 salgınını durdurmak için İskandinav ülkesinin sivillere şimdiye kadarki en güçlü barış dönemi kısıtlamalarını dayattı.

Kısıtlamalar kademeli olarak kaldırıldı ancak aylık verilere göre bu durum kısmi bir toparlanmaya izin vererek ekonomiyi Mayıs’tan Haziran’a yüzde 3,7 büyüttü.

Hane halkı tüketimi Mayıs ayında yaklaşık yüzde 5 arttıktan sonra Haziran ayında neredeyse yüzde 9 büyüdü.
Norveç Virüs Durumu
Kaynak: Worldometers

İkinci çeyrekte mal tüketimindeki artışa rağmen hane halkı tüketimindeki düşüş yüzde 10,3 oldu. Genel hükümette tüketim Haziran’da yüzde 1,3 arttı ve ikinci çeyrekte yüzde 2’nin biraz üzerinde düştü. Brüt sabit sermaye oluşumu Haziran’da yüzde 2’nin biraz altında ve ikinci çeyrekte yüzde 3’ün biraz üzerinde düştü.

Konut yatırımı ve kamu yatırımı, çeyreklik düşüşü yavaşlattı. Mal ve hizmet ihracatı Haziran ayında yaklaşık yüzde 2 arttı.

Bu yükseliş, diğer şeylerin yanı sıra, artan doğal gaz ve metal ihracatından kaynaklandı. Toplamda ikinci çeyrek için, ihracat esas olarak Norveç’teki yabancıların tüketimi nedeniyle yüzde 9’a yakın düştü. Haziran ayında geleneksel mal ithalatı yaklaşık yüzde 10 arttı.

Araç ithalatındaki güçlü büyüme büyümeyi yukarı çekti. İkinci çeyrekte yüzde 17 düşüş olmasına rağmen toplam ithalat yüzde 7 arttı. İhracatta olduğu gibi, üç aylık büyüme, azalan seyahat aktivitesiyle keskin bir şekilde geriledi. Toplam istihdam ilk çeyrekten ikinci çeyreğe yüzde 1,3 azaldı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum