Yatırım yapmaya başla!

Norveç’in 2017’de Kullanacağı Sıra Dışı Banknotlar

Norveç’in 2017’de Kullanacağı Sıra Dışı Banknotlar

Lidyalıların ilk kez parayı kullanmasından asırlar sonra, kullanışsız sikkeler artık misyonunu tamamlamıştı. İnsanlar arasındaki etkileşimin hızlanması, alışverişin daha yoğun şekilde yapılması, sikkelerden daha kullanışlı bir değer bulunmasını mecburi kılıyordu. Derken tüm dünyayı değiştiren banknotlar hayatın her alanında kullanılmaya başlandı. İlk zamanlar oldukça büyük kağıtlara basılan para biçimi, zamanla küçülerek bugün ki halini aldı.

Dünya üzerinde gücün mutlak hakimi olan krallıkların yıkılmasıyla da paranın üzerindeki resim ya da şekil daima tartışma konusu oldu. Önceleri durum daha basitti, kral kimse paranın üzerinde de onun resmi yer alırdı. Aslında bu konu günümüzün de tartışmaları arasında. Bazıları paranın üzerinde sanat eseri niteliğindeki tasarımları çok beğenirken, bir diğer kesim ise bunun çok saçma ve anlamsız olduğu konusunda ısrarlı. Bu konuda en taze tartışma ise Norveç’te yaşandı. Norveç, kullandığı banknotların şeklini 2017’de değiştireceğini duyurdu.

Görmüş olduğunuz resimli kağıtları Monopoly parası zannetmeyin sakın. Bu paralar, Norveç’in 2017’de kullanacağını duyurduğu yeni banknotlar! Farkındayım tasarımlar biraz sıra dışı; ama banknotların gerçek olduğunu ve kabul edildiğini söylemeliyim. Peki ülke, Norveçli fizikçi Kristian Birkeland, opera sanatçısı Kirsten Flagstad, ressam Edvard Munch gibi önemli isimlerin resminin olduğu eski banknotlardan niye vazgeçti? Bu ilginç tasarımlı banknot fikri nereden geliyor? Gelin bu soruların cevaplarını birlikte arayalım.

İşte karşınızda Norveç’in 2017’de kullanacağı sıra dışı bankonotlar:

2017’de Yürürlüğe Girecek Yeni Norveç Banknotları

2017’de Yürürlüğe Girecek Yeni Norveç BanknotlarıGelelim sıra dışı banknotların hikayesine. Norveç Merkez Bankası, yeni banknot serisi hususunda bir yarışma olacağını açıkladıktan sonra, deyim yerindeyse 7’den 70’e herkes birinci olabilmek için kollarını sıvayarak işe başlamış. Yarışmacılar arasında; çocuklar, sanatçılar, ressamlar, öğretmenler, tasarım stüdyoları gibi oldukça değişik alanlardan ve yaşlardan katılan kişilerin olduğu gözlenmiş. Sonuçta, yapılan sayısız tasarım arasından yarışmayı kazananlar Snohetta Design ve Metric System isimli tasarım stüdyoları olmuş. Norveç Merkez Bankası’nın karar verdiği tasarımların bir tanesi banknotun ön yüzünde, bir diğeri ise arka yüzünde yer alacak.

Norveç Günümüz BanknotlariNorveç Merkez Bankası yetkililerinin yaptığı açıklamaya göre Metric System’in yaptığı tasarımlar hem güvenlik önlemleri açısından hem de Kuzeylileri yansıttığı için oldukça uygunmuş. Biliyorsunuz ki Norveç, dünyanın ve Avrupa’nın balıkçılık sektöründe lider ülkesidir. Snohetta Design’ın banknot tasarımları ise Norveç’in yeni paralarına hem modern hem de geleneksel bir görünüm kazandırıyormuş. Metric System’in çizimleri ayrıntıyla tasarlanmış denizcilikle ilgili öğeleri içeriyor. Snohetta Design’ın soyut çalışmaları ise pikselli görüntülerden oluşuyor. Oldukça renkli görünen bu tasarımlar arasında dikkatimi en çok çekenlerin Viking gemisi, balık figürü, dalgalı bir deniz ve fener çizimleri olduğunu söylemeliyim.

2017’nin başında kullanılmaya başlanması beklenen yeni tasarımların üzerinde birkaç küçük değişiklik olacağını tahmin ediyoruz. Ancak yeni Norveç banknotlarının temel olarak bu şekilde olacağı açıklanmıştır. Kesinlikle bir sanat eseri değerinde olan tasarımları çok beğendiğimizi içtenlikle belirtebilirim.

Norveç, bu yarışmayı düzenlemekle çok da iyi bir karar almış. Baksanıza, cebinizde ya da cüzdanınızda taşıyacağınız ve her gün görmeye alıştığınız paraların üzerinde böyle sanatsal ve renkli tasarımlar olması, sizce de gayet hoş değil mi? Eminim, düşününce çoğunuz bana hak vereceksiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum