Yatırım yapmaya başla!

Nomura Çinli ZTE için Tavsiyesini Aşağı Yönlü Revize Etti

Japon bankası Nomura, Çinli telekomünikasyon şirketi ZTE’nin derecesini düşürdü. Detaylar aşağıda;
Nomura Çinli ZTE için Tavsiyesini Aşağı Yönlü Revize Etti

Japon bankası Nomura, 5G ekipmanına geçiş tam olarak gelişmediğinden talepte geçici bir yavaşlama olacağını söyleyerek Çinli telekomünikasyon şirketi ZTE’nin derecesini düşürdü.

Ayrıca teknoloji sektöründe ABD ile Çin ihtilafının artması riski konusunda da uyardı. Nomura Salı günü yayınlanan bir raporda, Hong Kong’da listelenen ZTE hisseleri için “satın al” değerlendirmesini “nötr” olarak revize etti.

4G şebekesi için yatırım döngüsünün neredeyse sona erdiğini belirten Nomura, 5G baz istasyonlarına talebin henüz tam olarak gelişmediğini söyledi.

Nomura 5G Talep Yavaşlaması ZTE Derecesini DüşürdüBunun nedeninin ise kısmen yüksek bileşen maliyeti ve olgunlaşmamış teknolojiden kaynaklandığını dile getirdi. Nomura, operatörler tarafından beklenenden daha yavaş 5G altyapı harcaması dahil olmak üzere şirket için önemli risklerin üzerini çizdi. ZTE’nin başlıca müşterileri arasında China Telecom, China Unicom ve China Mobile olmak üzere üç tane Çinli telekomünikasyon şirketi bulunuyor.

İlaveten Çin genelinde 5G hizmetlerini sunmak için yarışan üç operatöre 5G lisansı verildiği biliniyor.

Nomura ZTE Satın Al Nötr Çevirdi Diğer taraftan Nomura, beklenenden daha yavaş olan talebi dikkate alarak ZTE için 2019 gelir tahminini de yüzde 2 ila yüzde 7 arasında düşürdü. Düşüşün ZTE’nin Pazartesi günü açıkladığı üçüncü çeyrek sonuçlarının ardından gelmesi de dikkat çekti. ZTE ABD yaptırımlarının kaldırılmasından sonra toparlanmaya işaret ederek üçüncü çeyrekte karının dört kattan fazla arttığını göstermişti.

Geçtiğimiz yıl şirket, ABD yapımı malları İran’a ve Kuzey Kore’ye yasadışı yollardan gönderirken yakalandığı için Washington tarafından Amerikan şirketlerinden parça satın alması engellenmişti.

ZTE’nin net karı bir yıl öncesine göre yüzde 370’den fazla artarak 2.66 milyar yuan (377 milyon dolar) seviyesine ulaştı ve bu yılın ilk çeyreğinde net karı 4.13 milyar yuandı. Ancak Nomura, teknoloji sektöründe ABD-Çin ticaret savaşının artmasını gelecek için önemli bir risk olarak belirledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Hisse Senedi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum