Yatırım yapmaya başla!

Nomura CEO’su Koji Nagai Açıklamaları ve Brexit Işığında Yeni Şirket

Nomura yönetiminden Nagai açıklamaları, Brexit sürecinde şirketin yeni planı ve gelişmelere ayrıntılı bakış.
Nomura CEO’su Koji Nagai Açıklamaları ve Brexit Işığında Yeni Şirket

Nomura’nın baş yöneticisi, Japonya’nın en büyük aracı kurumunun yatırım bankacılığı endüstrisinin temelini oluşturan ticaret iş modelinin çöküşü ve büyük kesintileri konusunda uyardı.

Koji Nagai yaptığı açıklamada, İngiltere’nin AB’yi terk etme oylamasından neredeyse üç yıl sonra, şirketin karşı karşıya olduğu durum hakkında çok endişelendiğini ve bu ayın başlarında açıklanan 1 milyar dolarlık bir maliyet azaltma ve yeniden yapılandırma programının olduğunu açıkladı. Durumun Brexit’in belirsizliğini yansıtacak şekilde formüle edildiği gözleniyor.

Bay Nagai, Brexit’in zamanlaması ve sertliği konusundaki hala çözülmeyen belirsizliklerin, toptan satış işinin uzun süren zayıflığı ile birlikte, belirleyici faktörler olduğunu da sözlerine ekliyor. Londra’nın şirketin global toptan satış merkezi olma statüsünü sonlandırması için son kararını aldığı zaman seçim yapmadan bırakıldığı da söylendi.

Son Program Değişimin Kaynağı Görüldü

Değişimde Son Program Ele AlınıyorSon maliyet düşürme programı belirli sayıda işten çıkarma planını hedeflemese de, girişimin personel sayısında ciddi bir düşüşe yol açacağını vurguladı.

Tokyo ve Londra’daki konuya hakim olan kişiler ayrıca, çok yıllı maliyet düşürme programının ilk aşamasında küresel olarak yaklaşık 350 işin kesilebileceğini, Nomura’nın yaklaşık 2.000 çalışanı olan İngiltere’deki amiral gemisi operasyonunda olanların çoğunun da gelişmeyle bağlantılı olabileceğine değindi.

Nagai, “Durumun normale dönmesi uzun zaman alacak gibi görünüyor, bu yüzden şu anda Londra’da bu tür önemli bir varlığı korumanın bir anlamı yok.” dedi.

Brexit ve Yeni Şirket

Brexit Süreci ve Geliştirilen Yeni ÇalışmaNomura’nın Brexit’i ele alma çabaları Frankfurt’ta bir holding kurmayı içeriyor. Nagai, grubun zaten bankayı bozulmaya karşı korumak için hesapları işletmeye alma sürecinde olduğunu söyledi.

Nagai’nin maliyet azaltma planı, Nomura’nın Avrupa merkezli “akış” ticareti işinin bonolarda, gelişmekte olan piyasalarda ve döviz kurunda önemli ölçüde küçülmesini içermekte.

Her ne kadar Nomura, farklı iş kollarında kadrosunu koruyacak olsa da, analistler kararın Nomura tarafından Wall Street devlerine küresel bir meydan okuma ve kurma hedeflerinden önemli bir geri çekilme olduğuna işaret ediyor.

Nagai’den Ölü Yorumu

CEO'nun Pazara Bakışı OlumsuzNagai, 2012 yılında Nomura’nın yöneticiliğini devraldı ve bunun, Nomura’nın Japonya’daki yerli operasyonlarının çarpıcı parçalarını hedeflememekte olduğu için hem içten hem de yurt dışından eleştirilen 1 milyar dolarlık bir maliyet azaltma planı ile atanmasını izledi.

Buna karşın, en yeni program, şirketin 156 yerel perakende şubesinin 30’dan fazlasını kapattığını göstermekte.Yönetici, sektörü etkileyen makroekonomik (mega eğilimlerin) yükselişinin planı yönlendirdiğine de dikkat çekti.

Nagai, “Artık likidite yok, bu nedenle Merkez Bankası’nın para politikası nedeniyle piyasa ölmüşe benziyor yani sabit faizli pazar, sıfır faiz oranı nedeniyle öldü. Yine de, bir noktada normalleşmesini veya mütevazı bir şekilde geri dönmesini bekliyorduk.” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum