Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Noel Kaynaklı Düşük Likidite, 131 Milyar $’lık Kıymet ve Hisse Senedi Piyasaları

Finansal piyasalardaki hakim zayıflık Fed'den sonra katlandı. ABD finansalları Noel öncesi alçak irtifada seyrederken, Avrupa varlıklarında değer kaybı arttı.
Noel Kaynaklı Düşük Likidite, 131 Milyar $’lık Kıymet ve Hisse Senedi Piyasaları
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD hükümet tahvili fiyatları Perşembe günü düştü ve yatırımcıların önümüzdeki hafta devlet tahvili ihaleleri öncesinde satışları artırmasıyla birlikte, Merkez Bankası’nın Çarşamba günkü faiz artırımlarında daha kademeli bir artışa işaret eden tablo tersine döndü.

10 yıllık gösterge notundaki getiri, %2.787’den %2.808’e yükseldi ve %2.799’a indi. Hareket dört ardışık düşüş çizgisini yakaladı.

Tatil Kaynaklı Düşük Likidite

Tatil Öncesi Piyasadaki Düşük Likidite Dikkat ÇektiFiyatlar artarken yatırımcılar Noel tatili nedeniyle likiditenin zayıf seyretmesi nedenli yatırımcılar 131 milyar dolarlık açık arttırma ihalesine odaklandıkça hisse senedi tarafında geri çekilmeler yükseldi. Hükümet geçen yıl aynı seri ihalelerde 101 milyar dolar toplamıştı.

Veriler Perşembe günü düştü. Analistlerin ekonomik büyüme hızının önümüzdeki yıl yavaşlayacağı bir dönemde, Fed faiz oranındaki artışların analitik koşulların daha sıkı kredi koşullarına katkıda bulunabileceği yönündeki düşünceler kaynaklı küresel hisse senetleri geriledi.

Fed, bu yıl dördüncü kez ve Aralık 2015’ten bu yana dokuzuncu kez faiz artırdı. Bazı yatırımcılar yetkililerin faiz oranlarının sözde nötr seviyenin üzerine çıkması gerektiğine daha az inandıklarını ve para politikasının büyümeyi çok etkilemediğini söyledi. Diğer tarafta 17 yetkiliden 11’inin Fed’in gelecek yıl projeksiyonlarında, iki faiz artışı yapması konusunda hemfikir olduğu belirtilmişti.

Haftanın Son Günününde de Çöküşü Sürdürüyor

Değer Kayıpları Haftanın Son İşlem Gününe de HakimPolitika yapıcılar, 2019’daki oran artışlarına yönelik tahminlerini, yıl için büyüme ve enflasyonun hızına yönelik beklentilerini azalttı. Yetkililer, önümüzdeki aylarda enflasyonun önümüzdeki yıl %1.9 artacağını tahmin ediyor.

Wall Street spot hisse senedi piyasalarına baktığımızda Dow Jones -%1.99 ile 22.860, Nasdaq -%1.63 ile 6.528 ve S&P 500 -%1.58’lik bir kayıp ile 2.467 puandan Perşembe gününü kapattı. Vadeli endeks kontratlarında Dow Jones %0.42, Nasdaq %0.81 ve S&P 500 %0.54 ‘lük kayıplarla işlem görmekte. (Mart 2019 vade endeks)

Avrupa piyasalarında ise görüntü değer kayıpları devam etti ve görünüm DAX’ta %0.42, FTSE 100’de %0.29 ve CAC 40’da %0.64’lük aşağı yönde grafikler çizilmekte.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu