Yatırım yapmaya başla!

Noel Akşamı Hong Kong Protestolarını Durdurmaya Yetmedi!

Devam eden Hong Kong protestoları Noel akşamında da aynı tempoda sürdü. Alışveriş merkezlerinde biriken kalabalığı engellemek isteyen polis, zor anlar yaşadı.
Noel Akşamı Hong Kong Protestolarını Durdurmaya Yetmedi!

Çin’in Hong Kong Özel İdare Bölgesi, Haziran ayıyla birlikte başlayan ve bu zamana kadar devam eden demokrasi yanlısı protestolara ev sahipliği yapmayı sürdürüyor. Ülkedeki protesto hareketliliğine Noel akşamı da engel olamadı. Sokaklara dökülen yüzlerce protestocu alışveriş merkezlerinde toplanarak tedbir alan çevik kuvvet ekiplerini zor durumda bıraktı.

South China Morning Post gazetesinden edinilen bilgiye göre, Hong Kong’a ait önemli alışveriş merkezini (AVM) oluşturan Mong Kok’taki Langham Palace, Sha Tin’deki New Town Plaza ve Kawloon’daki Telford Plaza AVM’lerinde Noel akşamı olmasına rağmen polis ile protestocular karşı karşıya geldi. Bu durum uzun zamandır devam eden kitlesel protestoların şiddetini aynı biçimde sürdürdüğünü ortaya koyar nitelikteydi.

Dün akşam yaşanan çatışmalar ve şiddet olaylarında yüzlerine maske takan bir grup gösterici polis araçlarına ve karakola molotof kokteylleri attı, trafik ışıklarını kırarak yollara attı. Olay esnasında camları kırılan bir bankanın girişinde yangın çıktı.

Şiddet Olayları YaşandıGöstericilerden oluşan kalabalık polis tarafından sıkılan biber gazıyla engellendi. Meydana gelen arbedeye kask ve göz maskesi ile müdahale eden polisler bazı kişileri gözaltına aldı. Özellikle Mong Kok’un Shanghai Caddesi akşam saatlerinde bu hareketlilik ile çalkalandı.

Hong Kong Baş Yöneticisi Carrie Lam, bölgede Noel akşamında bile protestolarını sürdüren göstericileri “kutlama havasını bozmakla” suçladı. Konuyla alakalı yazılı açıklama yapan Lam, göstericileri “umarsız ve bencil” şeklinde yaftalayarak yapılan eylemlerin noel kutlama havalarını bozmasının yanı sıra bölgedeki yerel işletmeleri de olumsuz etkilediğini söyledi. Bu noktada hükümetin yasalar çerçevesinde bölgedeki huzuru sağlamaya uğraşacağını aktardı.

Öte yandan söz konusu bu protestolar bundan 6 ay önce şüphelilerin Çin’e iade tasarısına karşı başlamıştı ve tasarının 23 Ekim’de geri çekilmiş olmasına rağmen hala sürüyor. Protesto eyleminde bulunan göstericiler ise bunun hükümet tarafından “ayaklanma” olarak nitelendirilmesine agresif yaklaşıyor. Polisin yaptığı müdahaleler için bağımsız komisyon kurulmasını ve tutuklananlara af çıkarılmasını talep ediyorlar. Bunun yanı sıra kentin yeniden siyasi reforma girmesini istiyorlar.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum