Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Nobel Ekonomi Ödülü Bu Yıl da 3 Kişiye Verildi

Nobel Ekonomi Ödülü, bankalar ve finansal krizler üzerine araştırma yapan üç kişiye verildi. İşte o isimler…
Nobel Ekonomi Ödülü Bu Yıl da 3 Kişiye Verildi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Nobel ödülleri sahiplerini bulmaya devam ediyor. İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi, Alfred Nobel Anısına verdiği 2022 Sveriges Riksbank İktisadi Bilimler Ödülü’nü bu yıl 3 kişinin kazandığını duyurdu. Buna göre 2022 Nobel Ekonomi Ödülü “bankalar ve finansal krizler üzerine araştırma yaptıkları için” Ben S. Bernanke, Douglas W. Diamond ve Philip H. Dybvig’e verildi.

Açıklamada, söz konusu araştırmaların bankacılık ve finansal krizlerin nasıl yönetilmesi gerektiği konusundaki anlayışı geliştiren ve daha sonraki araştırmalar için önemli olduğu belirtildi.

Araştırmanın temellerinin 1980’lerin başında bu üç isim tarafından atıldığı, analizlerin finansal piyasaları düzenlemede ve finansal krizlerle başa çıkmada büyük pratik öneme sahip olduğu ifade edildi.

Ödül sahiplerinden Bernanke Brookings Enstitüsü’nde, Diamond Chicago Üniversitesi’nde ve Dybvig Washington Üniversitesi’nde görev yapıyor. Bernanke, 2006–2014 yılları arası ABD Merkez Bankası başkanlığı görevini yerine getirmişti.

Ödülü Kazananlara 900 Bin Dolar Verilecek

Ödülü Kazananlara 900 Bin Dolar Verilecek
Kaynak: Nobelprize.org

10 milyon İsveç kronuna denk gelen nakit ödülün, 10 Aralık’ta dağıtılacağı açıklandı. Araştırmaya dair bilgi paylaşılan yazıda tasarrufların işlemesi için yatırımlara nasıl yön verilmesi gerektiği konusu üzerinde duruldu.

GCM Yatırım Banner

Diamond ve Dybvig’in teorilerinde, tasarruf sahiplerinin beklenmedik bir durumda paralarına erişmek istediğinde bankaların bu soruna nasıl çözüm üreteceği gibi konulara yer verildiği belirtildi.

1930’larda yaşanan Büyük Buhran’ı ele alan Ben Bernanke ise banka kaçakçılığının krizin bu kadar derinleşmesi ve uzamasında nasıl belirleyici bir faktör olduğuna dikkat çekti.

Nobel Ekonomi Ödülü, 2021 yılında da David Card, Joshua Angrist ve Guido Imbens olmak üzere üç kişiye verilmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.