Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Nissan’ın Lüks Markası Infiniti ABD’deki İşlerini Kaybetmeye Başladı!

Nissan'ın premium markası Infiniti'de işler hiç iyi değil ve sonuçlar biraz daha böyle giderse marka tamamen çökebilir.
Nissan’ın Lüks Markası Infiniti ABD’deki İşlerini Kaybetmeye Başladı!
HABER GİRİŞ

Nissan’ın lüks ve Amerika markası Infiniti, zorlu günleri atlatamadı. Bir süredir sıkıntılarını dile getiren Japon markanın oluşturduğu stratejik planlarının etkili olmadığını düşünüyoruz. Global krizler Nissan’nı da etkilemiş ve devamında gelen bir takım olaylar, zayıf düşmesine neden olmuştu. Infitini’ye olan ilginin neden düştüğü araştırılıyor.

Nissan üretimlerinde markalarla ortak platformları paylaşıyor olsa da en özelleri Infiniti için hazırlanır. O yüzden kalite seviyesi de bu alt marka için farklı olur. Durum çok ciddi ve Infitini’nin kurtarılmasına zor gözle bakılıyor. İşte detaylar;

Infitini, 2020 yılında Batı Avrupa’dan çekileceğini açıklamıştı.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Kötü gidişatın ilk haberi bu şekilde verilmişti. Onun üzerine şirket İngiltere pazarında Q30 ve QX30 modellerinin üretimlerini sonlandırmıştı. Bu da bir nevi o pazarı terk etmekti. Japon markanın bir diğer önemli gelişmelerinden birisi de merkezini Hong Kong’dan Japonya’ya taşımasıydı.

Infitini’nin global anlamda işlerinin bozulmasının ve toparlama sürecine halen daha girememesinin faturası CEO Karim Habib’e kesilmiş ve yönetici şirketten ayrılmak zorunda kalmıştı. Onun yerine Taisuke Nakamura atanmıştı.

Nakamura’nın gelmesi şimdilik bir şeyleri değiştirmedi. Şirketin tam olarak kurtuluşa erişebilmesi için bir numarılı pazarı olan Amerika‘da eski başarısının sağlanması gerektiği söyleniyor. Öyle ki Nissan bir türlü alt markasında istediği o ivmeyi yakalayamadı.

GCM Yatırım Banner
Infiniti hanesine yazılan araç satış rakamları gerçek düşüşü gösteriyor.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Son ABD pazarı satış raporlarına bakıldığında da radikal düşüşler fark edilebiliyor. Eylül ayı satış rakamları felaket olarak nitelendiriliyor. Aldığımız bilgilere göre Eylül ayında sadece 7.031 adet Infiniti satışı gerçekleşmiş. 2018 yılının aynı dönemine göre %43.9’luk bir düşüş söz konusu.

Geçen sene Eylül ayı satış rakamı 12.536 olarak kaydedilmiş. Amerika pazarında diğer rakiplerinin neler yaptığına baktığımızda; Mercedes ve BMW, 27.000’den fazla otomobil ve SUV araç satmış. Onu takip eden Tesla Eylül ayında 23.000 adet Model serisini yeni müşterilerle buluşturmuş.

Toyota’nın ABD pazar markası ve Infiniti’nin baş rakiplerinden olan Lexus 18.960 adet, Audi 16.130 adet, Cadillac 12.093 adet ve yine mücadele etmesi gereken Japon rakibi Honda’nın alt markası Acura da 11.098 adet satmayı başarmış.

İlginizi Çekebilir :

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Infiniti, Qs Inspiration Spor Sedan’ın Hatlarını Gösterdi!

Premium segmentte araç satışı yapan Lincoln 8.455 adet ve Land Rover 7.488 adetle Infiniti’ye yakın rakamlarda satış yapmış. Bu anormal durum sadece 2019 Eylül ayı için geçerli değil. 2019’un ilk 9 aylık zaman diliminde Japon marka 87.934 adet otomobil-SUV satarken, geçen sene bu rakamın 105.239 adet olduğunu gördük.

Yıllar arasındaki bu düşüş ortalama %16,5’e tekabül ediyor. En çok para kaybettiren modeli Q30 oldu ve %94.2 düşüşle sadece geçen ay 94 ünitenin satışı yapılabilmiş. Ardından bu zayıflık göstergesi Q70’de de görülerek %60,2 azalma ile 149 birimde kalınmış. Q60 %59.8 düşüşle 336 adete, QX50 SUV %51,1 ile 1.352 adete ve amiral Q80 %50,4 satış azalmasıyla 1.034 adet satılabilmiş.

Vaziyet Japon Infitini için hiç de iç açıcı değil ve toparlanması zor gözüküyor. Ana pazarı Amerika’daki bu felaketin nedenleri araştırılıyor. Zira tanıdığımız ve lüks alanda koşturan bu markanın yüzdelik satış rakamlarındaki çöküşü normal değil. Bakalım Nissan, markasını kurtarmak için başka hangi yöntemlere başvuracak?

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın