Yatırım yapmaya başla!

Nissan-Zagato Ortaklığından Çıkan Nadir Stelvio AZ1’lerden Birisi Satılıyor!

Nissan'ın İtalyan Zagato tasarım eviyle ortak yaptığı ve dünyada sadece 104 adet çıkan seriden sağlam kalan bir örneği satılıyor!
Nissan-Zagato Ortaklığından Çıkan Nadir Stelvio AZ1’lerden Birisi Satılıyor!

Nissan ismiyle İtalyan tasarım evi Zagato’yu muhtemelen yan yana duymamışsınızdır. Bilmediğimiz ve özel olan bundan farklı acaba kaç firma ürünü var? İkiliyi zamanında Mitsubishi Galant’ı geliştiren AMG ile benzer ilişkide görüyoruz. Model, Autech adlı bir firmanın ürünü. Nissan’ın yan kuruluşu olan Autech, 90’lı yıllarda görünümüyle ilgi çekecek, güçlü bir model işine girmiş.

Amerika pazarına Infiniti M30 olarak gönderilen spor modelden yalnızca 104 birim üretilmiş. Rakama bakılırsa kısaca Stelvio AZ1‘i ender modeller arasına katabiliriz. Nissan’ın Leopard serisi üzerinden gidilen projede, Zagato kendine has duruş biçimleri oluşturmuş. eBay‘de rastladığımız bu satılık Japon-İtalyan seri, açık artırma usulü ile satışa çıkartılmış. Bu değişik tek kapılının gelin beraber özelliklerine bakalım!

Philadelphia’dan satışa çıkan Nissan Stelvio AZ1’in dış yapısında ne kadar değişim yapılmış inceleyelim.

Nissan Autech Zagato Stelvio AZ1İlk olarak Nissan Leopard’ın Zagato’dan sonra Leopar ismine daha fazla uydurulduğu kanısındayız. Autech Zagato Stelvio dış tasarımında kaput kenarlarına yapılan geniş çıkıntılarına baksak da anlamını çözmedik. Bizce normalden daha fazla dikkat çekerek, ortamda ilgi toplamak olabilir!

1990 model olan satılık model, gümüş ile mavi arasında bir renge sahip.

Nissan Autech Zagato Stelvio AZ1 Modelleri104 adet üretimi olan Autech Zagato Stelvio’dan acaba kaç tanesi hayatta. Bunun araştırması zor olsa da biz karşımızdaki duran sağlam örneğine odaklanalım. Standart kupasından farklı olarak tampon yeniden yapılmış. Zagato, burnu çıkıntılı kaputunun absürt durmaması için alt bölgeleri eşit tutmuş.

Model üzerinde fark ettiğimiz kısımlardan birisi de geleneksel dış aynalarının olmaması!

Nissan Autech Zagato Stelvio AZ1 AynalarBir an Audi e-Tron SUV’a benzer dijital bir kamera mı var diye de düşünmedik değil. 1990 yılının coupesinin A direklerinde veya kapılarında bir dikiz aynası bulunmuyor. Merakla aynalar nerede diye bakarken, kaputa yapılan yuvanın içerisinde görüyoruz!

Zagato neden dünyanın en iyi tasarımcılarından olduğunu aracın profil kısmında göstermiş.

Nissan Autech Zagato Stelvio AZ1 ProfilEn azından cümlemizi “kendi imzasını yansıtıp belli edebilen” olarak değiştirebiliriz. Zira kaputun şişkin kanatlarına uyumlu lastik grubu, şirket imzasına sahip kapalı jantlara sahip. Camlar ön kısımda olduğu gibi arkada da geniş tutularak, kabine girecek ışığı engellememişler.

Autech Zagato Stelvio’nun arkasına baktığımızda bir an Alfa Romeo’yu görüyoruz.

Nissan Autech Zagato Stelvio AZ1 Arka GörünümEski zamanlarda Alfa, yine ilginç şekillere sahip SZ adında model çıkarmış ve arka stop düzeni neredeyse Nissan Stelvio ile aynı. Arka bölümdeki genel tasarımda; çamurluklarda menfez, sade tampon, yatay uzunlamasına stop farlar ve iki başlıklı egzoz çıkışı!

Nissan, bu tasarımı hak edecek bir motorla hareket etmiş.

Nissan Autech Zagato Stelvio AZ1 MotorHacim ismini en çok ikonik Supra’nın 2JZ motorunda duyduğumuz 3.0L V6 Twin Turbo‘nun Nissan tarafından geliştireni, bu aracın kalbine yerleştirilmiş. Toplam alınan güç sayısı 280 ps. Dünyanın en iyisi olarak kabul edilen ZF şanzımanın 4 ileri otomatik aktarımlısı seçilmiş. Şasi numarası 56 olan bu aracın, 115.000 km‘de olduğunu öğrendik.

Kısaca 104 kişiye yapılan Autech Zagato Stelvio’ya buna göre de yüksek fiyatları hak ediyor. Açık artıma fiyatı son olarak 49.500 dolarda. Çift turboyla sizi içerisinde daha güçlü hissettirecek modelin fiyatıyla ikinci bir BMW M2’yi de almak mümkün. Tabi ki Nissan-Zagato ortaklığından bu otomobilin amacı farklı. Peki siz hayatınızda bu otomobile hiç rastlanmış mıydınız?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum