Yatırım yapmaya başla!

Brexit, Nissan X-Trail SUV Üretiminin Ülke Dışına Çıkmasına Neden Oldu!

2 yıllık plan çerçevesinde Nissan, X-Trail SUV'u İngiltere'de üreteceğini söylemişti. Ancak işler değişti ve plan iptal edildi!
Brexit, Nissan X-Trail SUV Üretiminin Ülke Dışına Çıkmasına Neden Oldu!

Amerika-Çin ticari savaşı kadar, İngiltere’min AB’den çıkış süreci de dünyayı oldukça etkiliyor. Etkiliyor çünkü oluşan belirsizlik ortamı tüm üreticileri yansıyor. Özellikle Birleşik Krallık’taki otomotivcilerin çoğu imalat süreçlerini durmaya yakın bir pozisyona getirdiler. Öte yandan Jaguar-Land Rover, Çin’de düşüş gösteren satış tahminini ön göremediği için Solihull tesislerinde araç üretimini tamamen durdurmuştu.

Şimdiki bir geri çekilme kararı da Nissan’dan geldi. Japon marka SUV araç klasmanında Qashqai’nin üst sınıfı olarak piyasada savaştırdığı X-Trail‘in imalatını İngiltere’de yapacağını söylemişti. Ülkenin Kuzey’inde gerçekleşecek bu süreçten ani bir kararla geri çekinildiği bildirildi. Haberin detayları aşağıda…

X-Trail üretimi yer değiştirdi!

Nissan, 2016 yılında kurduğu Sunderland fabrikasında 4. nesil X-Trail imalatını yapacaktı. Alınan bilgiye göre bu süreç, Japonya Kyushu tesisine geçirildi. Birleşik Krallığın AB’den çıkış durumu ve henüz bir şeylerin belli olmayışı Japon markanın geri çekilmesine neden oldu.

Nissan Avrupa Yönetim Kurulu Başkanı Gianluca de Ficchy, “Bu kararı iş nedenleriyle almamıza rağmen, İngiltere’nin AB ile gelecekteki ilişkisi konusundaki belirsizliğin devam etmesi bizim gibi şirketlerin gelecek için planlamalarına yardımcı olmuyor” dedi. Dediğimiz gibi konu otomotivi çok etkiliyor.

BMW bile sahibi olduğu Rolls Royce’nin ülke sınırları içerisinde üretiminin çok zor olacağını aktarmıştı. Sürekli maliyet hesaplamaları yapan dünya otomotivi de elde edeceği karları düşünmesinin yanı sıra işlerinde kesinlikle zarar etmek istemiyor.

Nissan’ın birçok modeli İngiltere topraklarından çıkmakta.

İngiltere’nin en büyük ve 7 bin kişinin çalıştığı tesisinde şu anda Juke, Qashqai, Note ve Leaf’i üretmekte. Çok kısa bir süre sonra Leaf e+’ın da ekleneceği söylendi. Birleşik Krallık iç pazarında Nissan’ın yerine baktığımızda, 1.52 milyon otomobil üretiminin %30’u karşılamakta. O yüzden iş dünyası liderleri, 29 Mart’ta anlaşma olmadan ülke bloğun dışına düştüğünde dış yatırımın iş ve ekonomik büyüme konusundaki endişelerini dile getirdiler.

Sıkıntı şu ki; premium markaların çıktığı Britanya’da tam zamanlı üretim yaparak, stok tutulmuyor. İthal edilen parçalar çok olunca, Brexit çıkmazı firmaların yüksek oranda imalatlarına sekte vuracağı düşünülüyor. Motor Üreticileri ve Tüccarları Derneği yatırım ve üretim düşmesiyle endüstrinin “kırmızı alarm” verdiğini söylüyor. Genel anlamda İngiltere’yi ve şirketleri kötü günler bekliyor. JLR, BMW gibi şirketlerlerle birlikte Honda’da fabrikalarını kapatacağını söylemişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum