Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Nissan X-Trail’de Çıkan “Acil Frenleme Sistemi Hatası” için Soruşturma Başlatıldı!

ABD, Nissan'ın hatalı olan güvenlik sistemine karşı soruşturma başlattı. Frenlemeden kaynaklı güvenlik açığından dolayı trafik kazaları gerçekleşmiş.
Nissan X-Trail’de Çıkan “Acil Frenleme Sistemi Hatası” için Soruşturma Başlatıldı!
HABER GİRİŞ

NHTSA (Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi), Nissan’ın X-Trail-Rogue SUV aracındaki bir özelliği yüzünden soruşturma başlattı. Euro NCap gibi bağımsız kurumlarda gerçekleşen son nesil araç kaza testlerine baktığımızda, son derece güvenli olduklarını görüyoruz. Hava yastıklarının adetlerinin artırılması, şasilerde darbe emici veya dağıtıcı yöntemlerin bulunması vb. son buluşlar, insan sağlığını koruyor.

Sonradan Euro NCap’ın artık dikkate alıyorum dediği sürücü destek asistanları, henüz insanlara güven vermiyor. Yapılan farklı anket ve araştırmalar bunu gösteriyor. Nissan X-Trail’de otomatikleşitirilen frenleme sistemine yönelik şikayetler alınmış. İşte detaylar;

The Detroit News, ABD’nin Nissan’ın hatalı acil frenleme sistemine karşı soruşturma başlattığını bildirdi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==NHTSA, 2017-2018 model yıllarına ait Nissan X-Trail‘in ortada hiç bir sebep yokken, aracın kendi kendine frene bastığını raporlamış. Yapılan araştırmalarda aracın eylemi gerçekleştirdiği sırada, durmasını gerektiren bir engelin olmadığı tespit edilmiş.

Normal şartlarda acil durdurma mekanizması; yaya, hayvan, bisikletli ve insanların yola ani çıkışları sırasında araç sensörleri bunu tespit ederek, ilk olarak sürücüden tepki bekliyor. Eğer ki sürücü frene basmada geciktiyse, araç otomatik olarak fren pedalına basıyor.

Bu kısma kadar olan her şey iyi olarak gözükse de bunu normal seyir halinde, sebepsizce yaptığında, tehlikeli bir durum oluşuyor.

GCM Yatırım Banner
Raporlar, hatalı çalışan sistem yüzünden kazaların meydana geldiğini söylemekte.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Normal bir şekilde giderken bir anda acil frenlemesini devreye sokan Nissan X-Trail’den kaynaklı olarak 14 kaza tespit edilmiş. Bunların bazılarında ciddi yaralanmalar olmuş. ABD, bunun çok önemli bir güvenlik açığı olduğunu ve Nissan’ın acilen bunu düzeltmesi gerektiğini söylüyor.

Soruşturmanın henüz başında olduğu söylense de Nissan ve NHTSA’ya gelen şikayet sayısının 843 olarak yazıldığı bildirildi. Japon firma hatalı frenleme için araştırmalarına başlamış. Aracının hangi koşullarda, neden yaptığı ve buna neyin tetiklediğini bulmaya çalışıyor.

İnsanların araçlarını servislere geri çağrılarak, sorunun giderilmesini istese de Nissan, bunun için erken olduğunu, ilk olarak sebebin bulunması gerektiğini söylüyor.

İlginizi Çekebilir :

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Ford, Dört Maddelik Güvenlik Sorunu Nedeniyle 665.000 Aracını Geri Çağırıyor!

Japon firma, Rogue sahiplerinin otomatik fren sisteminin performansını artıran bir yazılım güncellemesi yükleyebileceğini söyledi. Bununla birlikte, otomobil üreticisinin sistemin “demiryolu geçişleri, köprüler ve alçak asma trafik ışıkları gibi benzersiz yol koşulları” tarafından etkinleştirilebileceğini söylediği gibi bu bir garanti değildir şeklinde ön açıklamada bulundu.

Grubun yürütme direktörü Jason Levine, soruşturmanın “Nissan’ın hayalet frenleme kusurunun yoldaki herkes için sunduğu tehlikeyi daha fazla ciddiye almasını, geciktirmemesi gerekiyor. Bu nedenden ötürü en kısa sürede kalıcı çözümlerin bulunması Nissan’ın önceliği olmalı.” dedi. X-Trail’in acil frenlemesini tetikleyen hatanın şimdilik nedeni bilinmiyor. Japon firmadan gelecek bir açıklama sonrasında anında sizlerle paylaşacağız!

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.