Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

Nissan, GT-R’da Kullanılacak Son Nesil ProPilot 2.0 Otonom Sürüşü Tanıttı!

Nissan ProPilot otonom sistemini yeniden geliştirerek ilk defa spor aracına entegre edecek.

Nissan, otonom araç teknolojilerine geliştirdiği ProPilot sisteminin son sürümüne yeni modellerde geçiş yapıyor. Japon firma bu sistemi dağıtmış ve en son 2018 model Qasgqai SUV’da sunmuştu. ProPilot’un versiyon 2.0’sine geçişle sistem üzerinde daha fazla gelişmeye gidilmiş. İlk olarak sonbaharda Skyline üzerinde tanıtılacak teknoloji, özellikle otoyol sürüşlerindeki kolaylığı ile ön plana çıkacak.

Günümüz adaptif cruze sistemi, yolculuklarda yüksek ölçüde sürücüsünü dinlendirmekte. Dikkatsizlik ve olabilecek hatalar karşısında iyi bir yardımcı olan özerk sürüş teknik sistemleri, Nissan’ın da yoğun olarak ilgilendiği bir konu. Bakalım yeni nesil ProPilot’taki yenilikler nelermiş?

Temelde ProPilot, navigasyonun gelişmesine bağlı olarak 2.0 versiyona geçilmiş.

Otoban yolculukları için getirilen Nissan otonom sisteminde ilk olarak navigasyon devreye alınıyor. Gitmek istediğiniz rotayı en gelişmiş haritada işaretledikten sonra ellerinizi bırakabilirsiniz. Özerk sistem bir anahtara bağlı olarak sizin otoyola ilk adımınıza göre olağan durumunu ayarlayacak.

Nissan modelleri şerit değişim sırasında ellerinizi direksiyona götürmenizi bekleyecek. Öncesinde sistem yolu tarayarak güvenli geçişin hazırlıklarını yapacak. Şerit değişiminden sonra da yine güvenlik taramasıyla istenilen konuma geçişini tamamlayacak.

Bu anlattıklarımızı sinyal vererek de başlatabileceksiniz. ProPilot’ta sesli ve görsel uyarılar da olacak. Mesela otobandan çıkmak üzerine olduğunuzu daha öncesinden bilen otonom teknoloji, sizi sesli ve görsel olarak uyarısını gerçekleştirecek. Bunun anlamadı da navigasyonlu sürüşün bittiğini belli etmek için.

Bu teknoloji kameralar, radarlar, sonarlar, GPS ve 3D HD harita verilerini birleştirerek kullanıma sunuldu. Bunların tümü, çevredeki ortamla ilgili gerçek zamanlı bilgi ve aracın yoldaki konumunu sağlamak için birlikte çalışır.

Dahil edilen önceki özerk sürüş tekniğine göre versiyon 2.0’nin yaklaşımları hassas ve kararlarını daha net verdiğini anlıyoruz. İlk ProPilot 2.0’yi de en erken sonbahar aylarında çıkacak Sykline ile tanıtılacak.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın.

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Haber kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle