Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Nissan ve Renault Ayrılığının Gerçeği Yansıtmadığı Öğrenildi!

Renault Yönetim Kurulu Başkanı Senard, Nissan ile ortaklığın son bulacağı haberlerine ilişkin konuştu ve söylentilerin gerçeği yansıtmadığını açıkladı.
Nissan ve Renault Ayrılığının Gerçeği Yansıtmadığı Öğrenildi!
Son Güncelleme: 
Yorum

Fransız otomobil devi Renault SA. ve onun Japon ortağı Nissan Motor Co. CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkanı Carlos Ghosn’un Japonya’dan firar etmesi üzerine duyulan haberlerden sonuncusu, Nissan Motor Co. ile Renault SA. ortaklığının biteceğine yönelikti. İki büyük otomobil üreticisinin yaşanan karışıklıklardan dolayı yollarını ayırmaya karar vermesi sektörde yankı uyandırdı.

Nihayet Renault Yönetim Kurulu Başkanı Jean-Philippe Senard tarafından Belçika’nın L’Echo gazetesinde konuya ilişkin yapılan açıklama, belirsizlikleri ortadan kaldırdı. Senard, Renault ve Nissan arasındaki ortaklığın bitmesinin söz konusu olmadığını söylerken, iki şirket arasındaki ilişkileri oldukça “sağlam, güçlü ve son derece iyi” şeklinde nitelendirdi. Böylelikle ortaya çıkan ayrılık iddialarını yalanladı.

Senard’ın bu açıklamaları aynı zamanda Mitsubishi ile olan ortaklığı da kapsıyordu.

Mitsubishi OrtaklıkDiğer taraftan “spekulatif uluslararası medyaya” Nissan’dan verilen yanıt, Renault ile ortaklığın herhangi bir şekilde bitmesinin söz konusu olmadığını belirtti. Nissan, bu ortaklığın kendisine rekabet gücü verdiğini söyledi. Aynı zamanda ortaklık ile şirketin hem sürdürülebilir hem de karlı bir büyüme içinde olduğuna işaret etti. Ayrıca birlikteliğin bozulmasıyla şirketin diğer ortaklarıyla birlikte garantilediği “win to win” stratejisinin zarar görebileceğinden söz etti.

Diğer taraftan iki büyük şirketi bir arada tuttuğunu bilinen Ghosn’un kayıplara karışmasının ardından son 20 yıldır şirketlerin maliyet paylaşımına dayanan ortaklıkların biteceği endişeleri kendini göstermiş ve Renault hisseleri son 6 yıl içindeki en düşük seviyelerini kaydetmişti.

Firari Ghosn, Renault’taki görevinden geçtiğimiz yıl istifa etmesinin ardından 250 bin Euro tutarındaki emeklilik ödeneği için mahkemeye başvurdu.

Ghosn Mahkemeye BaşvurduHaber Japon yayın organlarınca duyuruldu. Hakkını aramak üzere Fransız mahkemesine başvuran Ghosn’un 250 bin Euro’nun haricinde 770 bin Euro’luk ayrı bir hak talebinde bulunduğu ve işinden ayrılmasının kendisine verdiği maddi zararlar dolayısıyla ayrıca mahkemeye başvuracağı öğrenildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu