Yatırım yapmaya başla!

Toyota Prius’un En Büyük Rakibi Nissan Leaf Türkiye’ye Geliyor!

Dünyanın en çok satan elektriklisi Leaf'in Türkiye'ye ne zaman geleceği belli oldu!
Toyota Prius’un En Büyük Rakibi Nissan Leaf Türkiye’ye Geliyor!

Nissan’ın spor araba, SUV ve kamyonetlerinden daha fazla öneme sahip elektrikli 5 kapılı aracı Leaf‘in merak edilen Türkiye gönderimi için açıklama yapıldı. Japon EV, 2018 yılında yeni kasasıyla gelmişti. İncelemesine buraya tıklayarak bakabilirsiniz. 2010 yılında ilk olarak Amerika’da gösterilen ve pazarlanan elektrikli model, 126.747 adet satışıyla en büyük pazarda başarı sağladı.

Japonya pazarı da Leaf’i çok sevdi ve üretiminden bu zamana kadar 100.000 birimle ABD‘yi takip etti. Avrupa pazarı da sağlam satış rakamlarıyla birlikte Leaf’ten 100.000 adet satılmış. Dünya geneli olarak bakıldığında ise 2019 Mart ayına kadar 400.000 adet Leaf‘in satışı onaylanmış. Geniş bir kitle tarafından tercih edilen elektrikli model Türkiye için hazırlık yapıyor.

Nissan’ın gelecek seneye ülkemize Leaf’i getirebileceği söylendi.

Yeni Nissan modellerinin tasarım öncülüğünü yapan Leaf, görünüm açısından marka tarafından iyi bir yere getirilmişti. Konfor ve güvenlik paketleri açısından iyi bir seviyeye çıkartılan Leaf, Türkiye’nin henüz yatkın olmayan elektrikli araçlara yönelik iyi bir girişim olacak.

Geçmişte EV yönünde farklı girişimler yapılmıştı. Renault Fluence ZE adındaki modelle pazarda kendini göstermiş olsa da şarj istasyonu eksikliği, uzun süreli pil dolumları ve bataryaların kiralama gibi şartlarla verilmesi, haliyle insanların kafasında gereksiz bir model olarak dolandı.

Sonrasında Honda da aynı girişimi yaptı ve başarılı olamadı. Hibrit araç teknolojilerini 1997 yılından beri geliştiren Toyota ise dizel motoru kaldırmasıyla birlikte getirdiği melez araçlarından son dönemlerde daha da fazla avantaj elde etti.

Peki Nissan Leaf pazarımıza gelirse ne kadar başarılı olur? Burası gerçekten karışık. Vergilendirme sistemindeki fiyat artışı en başta gelen modeli eksiye düşürüyor. Sıfır emisyon anlayışı için insanlar teşvik edilmiyor.

Leaf’in şu anda menzil rakamları iyi. Tek dolum şarjla 500 km’ye yakın sürüşler verebilir. Belki gelecek seneye kadar da yollarımızda şarj istasyonları çoğalabilir. Ancak yine de Leaf’in satış rakamlarında insanların yönelebileceği şekilde ücretlendirmenin yapılması gerekiyor!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum