Yatırım yapmaya başla!

Nissan, Klasik Araç Yedek Parçalarını Görülmemiş Bir Teknikle Üretecek!

Japon Nissan, klasik R32-R33-R34 modellerine üreteceği yedek parçaların nasıl yapıldığını gösteren inanılmaz bir video yayınladı!
Nissan, Klasik Araç Yedek Parçalarını Görülmemiş Bir Teknikle Üretecek!

Nissan, eski ikonik model kullanıcılarını unutmayan firmalardan birisidir. Aynı şekilde Mercedes de 300SL gibi efsane model kullanıcılarını unutmamıştı. Unutmuyor dememizde ki neden, eksi araçlarına parçalar üretiyorlar. 20. yüzyılın ortalarından 21. yüzyıla kadar gelebilmiş olan otomobillerin en büyük derdi yedek parçadır. 50-60 sene önce üretilmiş ve mecburen yenilenmesi gereken araç modelleri, restorelerde sıkıntı çıkartıyor.

Nissan’ın daha öncesinde Heritage ekibi, GT-R sahiplerine müjdeyi vermiş ve halan daha tüyleri diken diken yapan R32-33-34 serilerinin bulunması zor parçalarını imal edeceğini söylemişti. Şimdi gelen yeni Nissan haberinde ise kendisinin geliştirmiş olduğu özel bir teknikle klasik model parça üretimlerinin nasıl yapılacağını gösteriyor!

Tekniğe “çift taraflı kalıpsız detaylandırma” deniliyor.

Teknik sayesinde parçaların daha hızlı ve basit şekilde yapılıp teslim edileceği söylendi. Eski Nissan modellerine sahip kişiler araçlarının başına bir şey gelir korkusuyla bazen sadece garajlarında bakmak zorunda kalıyorlar. Bir R32’nin panelleri veya alt takım parçalarından birisi yenilenmesi gerekiyorsa, çok para, sabır ve vaktiniz olması gerekiyor.

Çift taraflı kalıpsız şekillendirme tekniği sayesinde, karşılıklı iki robotun elmas kaplı aletler kullanarak metali kademeli olarak senkronize şekilde oluşturuyor. Videodan izlediğimizde bize normal gelse de robotların parça üzerinde senkronize çalışması için yapılacak yazılım için günlerce mühendislerin kafa patlattıklarına eminiz.

Nissan, her iki robotu da “yüksek derecede boyutsal hassasiyetle kontrol edebilen, detaylı dışbükey ve içbükey şekillerin oluşmasını sağlayan program” olarak tanımladı. Ticari açıdan mantıklı duran sistem sayesinde maliyetlerin ciddi anlamda düşük olduğu bildirildi.

Nissan teknik adına çok fazla ayrıntıya girmedi, ancak mevcut tekniklerin öncelikle oluşturulabilecek şekillerin karmaşıklığını sınırlayan tek taraflı biçimlendirmeye dayandığını belirtti. Şirket ayrıca aynalı elmas kesme aletlerinin kullanılmasının sürtünmeyi azalttığını ve bunun yağlama ihtiyacını ortadan kaldırdığını söyledi. Bunun düşük maliyetler, daha iyi yüzey kalitesi tutarlılığı ve daha az çevresel etkiye sahip olma gibi çeşitli avantajlarında da söz etti.

Bundan sonra klasik Nissan sahiplerinin korkacağı bir şey kalmıyor. Şu var ki olağanüstü bir yazılımla yapılması başarılan çift taraflı şekillendirme tekniğinde, parçaların ucuz olacağını zannetmeyin. Ne kadar pahalı olabileceğini her bir parça için söylemek zor olsa da sonuç olarak çok pahalıya satılacak!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum