Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Nissan İkinci Çeyrek Karında Yüzde 45 Artış Bildirdi

Japon otomotiv devi ikinci çeyrek verilerini açıklarken, yıl geneli için beklentileri artırdı. Ayrıntılar haberde…
Nissan İkinci Çeyrek Karında Yüzde 45 Artış Bildirdi
HABER GİRİŞ

Japonya merkezli otomotiv devi Nissan, maliyet düşürme ve yüksek marjlı satışların yardımıyla ikinci çeyrek karında yüzde 45 artış bildirdi. Firma tüm yıl görünümünü keskin bir şekilde yükseltti. Otomobil üreticisi, 11 analistin ortalama 88.23 milyar yen kar tahminine kıyasla, Eylül ayı sonuna kadar olan üç aylık dönemde 91.7 milyar yen (629.51 milyon dolar) işletme karı bildirdi.

Şirket geçen yıl 63.4 milyar yen gelir elde etmişti. Şirket, tam yıl faaliyet karı tahminini 250 milyar yen’den 360 milyar yen’e yükseltti. Analistlerin tahmini ortalama 335,13 milyar yen seviyesindeydi.

Mali duyuru, Japon ve Fransız otomobil üreticilerinin ittifaklarını yenileme konusunda bir anlaşmaya varmak üzere belirledikleri 15 Kasım hedefine bir haftadan kısa bir süre kala gerçekleşti. Şirketlere yakın kaynaklar o tarihte herhangi bir duyuru beklenmediğini belirtiyor.

Nissan ve Renault Görüşüyor

Nissan, ittifakın yeni yönetim yapısı da dahil olmak üzere tartışmaların doğru yönde gittiğini bildirdi. Renault, benzinli motorlar ve hibrit teknolojisi için Çinli Geely ile ortak girişim kurmayı kabul ederek işletmelerinin elden geçirildiğini duyurdu. Fransız otomobil üreticisi, Nissan’ı yeni elektrik ünitesine yatırım yapmaya ikna etmek için görüşmelerde bulunuyor.

Renault, Nissan üzerinde yüzde 43 hisseye sahipken, Japon otomobil üreticisi Renault’da yüzde 15 oy hakkı olmayan hisseye sahip. Görüşmeler hakkında bilgisi olan kişiler, iki tarafın Renault’nun Nissan’daki hissesini potansiyel olarak yüzde 15’e düşürmeyi tartıştığını aktardı.

GCM Yatırım Banner

Nissan’ın diğer yatırımcılarla birlikte “Ampere” kod adlı EV girişiminde hisse alması bekleniyor, ancak Renault çoğunluk hissesini elinde tutacak. Diğer Japon otomobil üreticileri gibi Nissan da kalıcı yarı iletken tedarik kesintileri nedeniyle üretim planında değişiklikler yapmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın