Yatırım yapmaya başla!

Nissan Hisseleri, Üst Düzey Yöneticisinin İstifasıyla Düştü

Japon otomobil üreticisinin üst düzey yöneticilerinden birinin ayrılacağını açıklaması, hisseleri düşürdü. Detaylar aşağıda;
Nissan Hisseleri, Üst Düzey Yöneticisinin İstifasıyla Düştü

Nissan hisseleri Çarşamba günü Tokyo’da yüzde 2.8 civarında düştü. Düşüşün arkasındaki neden; Japon otomobil üreticisinin üst düzey yöneticilerinden birinin istifa haberini duyurması oldu.

Şirketin baş işletme görevlisi yardımcısı olan Jun Seki, Reuters, Bloomberg ve Japon medyasına yaptığı açıklamada; Japon elektrik motoru üreticisi Nidec Corporation’a başkan ve COO olarak katılmayı planladığını söyledi. Nissan duyurusunda, Seki’nin şirketi istifa etme kararı konusunda bilgilendirdiğini belirtirken Nidec yorum yapmaktan kaçındı.

2019’u epey zorlu geçiren Nissan’ın üst düzey yöneticisini kaybetmesi, firmanın bu yılki talihsizlikler dizisine eklenmiş oldu.

2019 Zorlu Geçiren Nissan Sonuçta şirket geçen yıldan bu yana Carlos Ghosn olayından dolayı pek çok zorlukla karşılaştı. Ayrıca birçok zayıf çeyrek bilançosu açıkladı ve Temmuz ayında dünya çapında 12.500 kişiyi işten çıkarmayı planladığını kaydetti.

Şirket geçen ay satış tahminlerini düşürdü ve Mart 2020’de sona eren mali yıl için daha az araba satmayı beklediğini aktardı. Öte yandan Seki’nin ayrıldığına dair raporlar, Nissan’ın yeni bir genel müdür seçmesinden iki ay kadar sonra geldi.

Hiroto Saikawa’nun istifasının ardından göreve Makoto Uchida getirildi.

Nissan Üst Düzey Yöneticisi İstifa Saikawa, kendisinin ve diğer Nissan yöneticilerinin hisse senedi ile ilgili ödeme planının bir parçası olarak fazla ücret aldıklarını doğrulasa da herhangi bir suçu reddetti. Seki’nin Çarşamba günü istifası hakkında yaptığı açıklamada Nissan, otomobil üreticisinin güveni yeniden kazanmak, şirketin performansını onarmak ve iş dönüşümü üzerinde çalışmak için sürekli bir yol izlediğini ve halihazırda ilerleme kaydettiğini savundu.

“Yeni üst yönetimin liderliği altında Nissan, en yüksek önceliğimiz olan bu kilit alanlara odaklanmaya devam edecek.” ifadelerini kullandı.

Japon haber kaynağı Diamond Online, Seki’nin ittifaktaki sıkıntılar yüzünden istifa etmediğini söylediğini yazdı. “Yönetimde karışıklık olmadığını söyleyemem ama ayrılmamın nedeni bu değil” dedi. Reuters’a da şöyle konuştu:

“Nissan’ı seviyorum ve revizyon işini bitmemiş halde bırakmaktan dolayı üzülüyorum. Ama ben 58 yaşındayım ve bu reddedemeyeceğim bir teklif. Muhtemelen bir şirkete liderlik etmek için son şansım.” Nissan’ın bir bileşeni olan Japonya’nın Nikkei 225 endeksi Çarşamba sabahı yüzde 0.1 düştü.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum