Yatırım yapmaya başla!

Nissan Dünya Çapında En Az 10.000 Kişiyi İşten Çıkartıyor!

Nissan, farklı nedenler sunarak, 10 bin kişinin şirket ile bağlarının kesileceğini söyledi. Detaylar haberde;
Nissan Dünya Çapında En Az 10.000 Kişiyi İşten Çıkartıyor!

Otomotivdeki global sorunlar günden güne bir tehdit haline gelmeye başladı. Amerika ve Çin gibi ülkelerin birbirleri arasındaki ticari savaş sorunları, haliyle tüm sektörleri etkiliyor. Şirketler yeni oluşumlara geçtiği sırada çıkan aksi durumlara karşı yeni pozisyonlarını almaya çalışıyorlar. Özellikle Ford ve Japon üreticileri tarafından fazlaca işten çıkarma ve tesis kapatma olaylarıyla karşılaşıyoruz.

Japon Kyodo News‘in yer verdiği haberde Nissan’ın 10.000 kişiyi geçebilecek bir işçi çıkarma programı hazırladığını bildirdi. Açıklamalarda, olay için farklı sebepler söylendi. İşte haberin detayları;

Nissan’ın verdiği rakamlara göre dünya çapında 139.000 çalışanı var.

Bir firma için ciddi bir rakam. Japon markanın bu kararı almasındaki en büyük etken sizinde tahmin edeceğiniz üzere, ekonomik sıkıntılar. Amerika’daki satışlarının yüksek oranlı düşmesiyle Nissan’ın dar bir boğa girmiş olduğu aktarıldı.

2019 yılında 12 aylık zaman diliminde Nissan’ın %44,6 gelirlerinde düşüş olduğu bildirildi. Yineleyecek olursak; bunun en büyük nedeni, ABD’nin Çin’e uyguladığı ticari vergiler sonunda insanların alımlardan kendini uzaklaştırmasıdır. ABD’de Nissan’ın ağır bir darbe aldığı aktarıldı.

Gelecek mali yılda ise Nissan yine düşüş göstererek, %28 oranında şirkette gerileme olacağı açıklandı.

Nissan, 10.000 kişi içerisinden bazılarını erken emekliliğe zorlayacak.

Çıkacak işlerin bir çoğu emekliliği gelmiş insanlardan seçilecek. Anladığımız kadarıyla bu kişiler, 4.800‘lük kısmı kaplıyor. Geriye kalan kesimde de ofis ve üretim faaliyet departmanlarından kişilerin işine son verilecek.

Sürekli sıkıntıda olduğunu söyleyen Nissan, son üç aylık dilimde biraz da olsa kazanç sağladığını belirtti. Çarşamba günü şirket hisselerinde %0.85‘lik bir artış kaydedilmiş.

Japon markanın bu denli gerileyişinin nedenlerinden birisi de Renault-Nissan ittifakının başındaki isim Carlos Ghosn‘un dolandırıcılık hikayesiyle hapse attrılması. Tüm stratejik kararların bu kişiden çıktığını düşünürsek, Kasım ayından beri gelen süreçte Nissan bocalama yaşadı. Otomatik olarak bu da işlerine yansıdı. Bu bizim görüşümüz!

CEO’nun görevinden alınmasının ikinci durumda ise Renault ile olan hisse payları. Nissan üzerinde %43’lük bir pay sahibi olan Renault ile yönetici darbesi sonrasında işleyişleri bozulmuştu. Son durumda zaten Nissan eşit ortaklık istemiş, yönetimin 50/50 şeklinde olmasını Fransızlara sunmuştu. Nissan hakkındaki son gelişmeler böyle. Şirketin 10 bin kişi çıkarma olayında farklı durumlar olursa sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum