Paylaşım

Nissan – DeNA Ortaklığında “Otonom Elektrikli Taksiler” Faaliyete Geçiyor!

 

Nissan otonom sürüşle ilgili çalışmalarını iyiden iyiye hızlandırıyor. Çağın gerisinde kalmak istemeyen Nissan, Japonya’da faaliyet gösteren DeNA şirketiyle ortak bir projede buluştu. Bu projenin asıl hedefi taksi hizmetlerinin sürücüsüz ve elektrikli otomobilde gerçekleştirmek. Her iki firmada projenin halka açık yerlerde olmak üzere 2018 yılında bunu uygulamayı planlıyor. Peki sistem nasıl çalışıyor? Temel olarak insan – araç arasında bir bağlantı kuruluyor.

Bu bağlantı da mobil cihazlarımızda bulunacak uygulamalarla; bulunduğumuz lokasyona otonomlu taksiyi çağırabileceksiniz. Şu anda Tokyo’da testlere devam ediliyor. “Easy – Ride” adını verdikleri yazılım taksi, büyük ihtimal ile Nissan Leaf araçları üzerinde geliştirilecek. Hatta şimdiden bir form doldurarak testler için gönüllü insanlar alınıyor. Akla gelen diğer bir soru da sürücüsü olamayan bir takside ödeme nasıl olacak! Birinci düşünce kredi kartınızla ödeyebileceğiniz bir platform oluşturulacak ya da taksiyi çağırabildiğiniz uygulama üzerinden ücretler ödenebilecek.

Baktığımız zaman sistem gerçekten zor gözüküyor. İş sadece çağırma değil! Şu anda Tokyo ve İngiltere gibi yerlerde testleri yapılıyor ve bunun tek nedeni farklı yerlerde aracın trafiğe verdiği tepkiler ölçülecek. Aslında hiç uğraşmadan bizim İstanbul trafiğinde denense sistemin işleyişi ve geliştirilmesi daha basit olabilir!

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Bunu okuyan bunları da okur