Yatırım yapmaya başla!

Nissan, Mali Kurtarma Planları İçerisinde Datsun Markasını Kapatabilir!

Nissan'ın içerisinden çıkamadığı mali durumlar neticesinde alt markası olan Datsun'un ikinci kez işleyişine son verebilir!
Nissan, Mali Kurtarma Planları İçerisinde Datsun Markasını Kapatabilir!

Nissan, ortaklık sorunları ve  global krizden erken kurtulmak adına sağlam planlar yapmaya başladı. Yeni araç modelleriyle sürekli gündeme gelen Japon marka, önemli ölçüde mali zorluk çekiyor. Genel olarak otomotiv firmaları arasında karlı olmayan işler iptal edilmeye başlandı. Çok fazla satmayan modeller kenara çekilerek, orada harcanan imalat gücü, çok satan veya yeni projelere aktarılmakta.

En iyi örnek, Ford’un S-Max ve Mondeo sedan modelinin üretimini durdurarak, onu Subaru Outback stillerinde bir araca dönüştürmek. Yani iki modele harcanan enerji tek bir model için kullanılacak. Nissan, pazar satışlarını analiz etmiş ve bazı sonuçlara varması gerektiğini anlamış. İşte detaylar;

Datsun çok uzun zamandır Nissan’ın himayesi altında üretim yapmaktadır.

1931 yılında Nissan’ın bir girişimi olan Datsun, 1958 ile 1986 yılları arasında yalnızca Nissan tarafından ihraç edilmiştir. Japon marka 1986 yılında alt markasının kötü gidişatını bir yerde kesmek için üretimlerini durdurmuştur.

2013 yılına gelindiğinde Nissan, gelişmekte olan pazarlara daha ucuz modeller sunmak için Datsun bantlarını yine imalata açmıştı. Sanırız Datsun’un ikinci hayatı da sonuçsuz kaldı ve sahibi onun yeniden kapatma hazırlığına girdi.

Reuters’in yer verdiği haberde, Nissan’ın kötü gidişatı, ittifak CEO’su Carlos Ghosn’un tutuklanmasın bağlanıyor. Mali işleyiş dengesini rayına oturtamayan Nissan, o yüzden üzerindeki Datsun yükünü atmak istemiş.

GO, on-DO, mi-DO ve Cross gibi modellerine bel bağlayan Uzak Doğulu, alt markasını Endonezya, Hindistan, Rusya ve Güney Afrika pazarlarına göndermiş. Denilene göre Nissan umduğunu bulamamış. Buradan satışların kötü olduğunu algılıyor olsak da diğer bir iddia,sözü geçen bölgelerde Datsun, Nissan modellerinin de işini kestiği!

Anlaşılan o ki gelişmekte olan pazarlarda işler kesat. O yüzden Nissan Çin dışındaki tüm tesislere kilit vuracak. Kapatılan fabrikalarda hangi işleyişe izin verilecek bilinmiyor.

Kurtarma operasyonlarının diğer yüzünde bu sefer Nissan’ın kendi modelleri yer alıyor. Satışları az olan, satış olsa bile kar getirmeyen modellerin de üretimden çekilmesi kararlaştırılmış.

Zorlukların yakasını bırakmadığı Nissan’ın en büyük premium markası Infiniti de zor zamanlar geçiriyor. Özellikle Amerika’da satışlar git gide kötüleşiyor. Avrupa ülkelerinin bazılarından lüks markasını çekmek zorunda kalmış. İçe kapanmaya başlayan Nissan, işine gelmeyen her şeyi kenara atarak, asıl iş yapacağı marka ve modellere odaklanacak. Bakalım bu çabası Nissan’ın hayatını kurtaracak mı?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum