Yatırım yapmaya başla!

Nissan, Carlos Ghosn’un Tazminatını Az Gösterdiği Gerekçesiyle 37 Milyon Dolar Cezaya Çarptırıldı!

Renault-Nissan ittifakının eski CEO'sunun gelirlerinde yanlış gösterme yüzünden Japon firmaya yüklü bir para cezası geliyor.
Nissan, Carlos Ghosn’un Tazminatını Az Gösterdiği Gerekçesiyle 37 Milyon Dolar Cezaya Çarptırıldı!

The New York Times‘in yer verdiği haberde Renault & Nissan ittifakının CEO’luk görevindeyken yolsuzlukla suçlanan Carlos Ghos’un tazminatını tam olarak bildirmediği için Nissan’a yüklü para cezası verileceğini yazdı. 2018 yılında, 1999 yılından beri markaların yöneticiliğini yapan Ghosn’un bazı zarar kalemlerini Nissan’a yazması nedeniyle Japonya polislerince yakalanmıştı.

The Securities and Exchange Commission (SESC) Japonya Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, yapılan yanlış bildirimin şirket için “önemli” etki yarattığı gerekçesiyle, para cezasını onaylaması bekleniyor.

SESC ve Nissan konu hakkında bir açıklamada bulunmadı.

Bir kaynağa göre yetkililer Nissan’ın son yıllık incelemesini yaparken, bazı durumların ters olduğunu görerek, ay sonuna kadar ilgili resmi soruşturmanın başlatılacağı bildirildi. Japon firma, soruşturma öncesinde başvuru yaparak, Ghos’un gelirini raporlamasının yanlış olduğunu söylediği takdirde 37 milyon dolar para cezası alabileceği söylendi.

Ghosn, Kasım 2018’den bu zamana kadar ortalama 10 yıllık bir süreyi kapsayan aralıkta 84.71 milyon dolar gelirinin azaltıldığı bulunmuş. Keza Ghosn’un gözaltı sebeplerinden birisi de budur.

Kişisel mali kayıplarını Nissan’a yükleyen Carlos Ghosn, kişisel harcamalarında 5 milyon dolarlık bir meblağının şirkete zarar olarak yazması da skandalın kızıştığı noktalardan biridir.

Ghosn, sırtından bıçaklandığını ve kendisine komplo kurulduğunu söyleyerek suçsuz olduğunu dile getirmişti. Dünyanın en güçlü otomobil ittifaklarından birinin başındaki bu isim, oldukça başarılı ve iki şirketi birbirinden çok iyi faydalandıran bir kişilik olarak tanınmıştı. Şimdilik tahliye kararı çıkan ancak şartlara bağlı olan bu salıverme, her an değişebilir ve Carlos Ghosn 15 yıl hapis cezasına çarptırılabilir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum