Yatırım yapmaya başla!

Nisan Ayı Üretici Fiyatları ABD’de Enflasyonun Zayıflığına İşaret Etti

ABD'de bugün açıklanan Nisan ayı üretici fiyatları endeksi, enflasyonun zayıf kalmaya devam ettiğini gösterdi.
Nisan Ayı Üretici Fiyatları ABD’de Enflasyonun Zayıflığına İşaret Etti

ABD’de üretici fiyatları Nisan ayında ılımlı bir artış kaydederken, fabrika çıkışındaki enflasyon baskısının artmakta olduğu görüldü. ABD İşçi İstatistikleri Bürosu’nun yaptığı açıklamada, nihai talep için üretici fiyat endeksinin Mart ayında yüzde 0,6 artıştan sonra yüzde 0,2 oranında arttığını söyledi.

Bir önceki yılın Nisan ayından bu yılın Nisan ayına kadar geçen 12 aylık sürede ÜFE, Mart ayına göre yüzde 2,2 oranında artış kaydetti.

ABD ÜFE Yüzde 2,2 ArttıReuters’ün anket yaptığı ekonomistler, ÜFE’nin Nisan ayında yüzde 0,2 oranında, yıllık bazda ise yüzde 2,3 oranında artmasını tahmin ediyorlardır. Gıda, enerji ve ticaret hizmetlerini dışlayan çekirdek üretici fiyat baskılarının kilit göstergesi ise yüzde 0,4 oranında arttı. Sözde çekirdek ÜFE, Mart ayında yüzde 2 yükseldikten sonra Nisan ayına kadar 12 aylık sürede yüzde 2,2 artış gösterdi.

Fiyat baskısının, güçlü bir ekonomiye ve sıkı bir işgücü piyasasına rağmen ılımlı kaldığı söylendi. FED’in tercih ettiği enflasyon ölçüsü olan çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi, Şubat ayında yüzde 1,7’den 14 ayın en düşük kazancı olarak Mart ayında yüzde 1,6 artış gösterdi.

FED yakın zamanda para politikasını ayarlama arzusunun az olduğunu işaret etmiş, enflasyonu ise geçici faktörlere bağlamıştı.

FED Enflasyon Geçici YorumuFED Başkanı Jerome Powell’dan Trump’ı kızdırmayacak bir konuşma ve enflasyona odaklanılmış bir toplantı tutanağı bekleniyordu. Buna karşın Powell herkesi şaşırttı ve enflasyon hakkında sadece birkaç kelime söylemişti.

Geçen ay enerji fiyatları yüzde 5,6 artışla yüzde 1,8’e yükseldi. Mal fiyatları ise Mart ayında yüzde 1 artışla yüzde 0,3’e çıktı. Toplam gıda fiyatları ise Nisan ayında yüzde 0,2 oranında düşüş kaydetti. Çekirdek mal fiyatları Mart ayında yüzde 0,2 artış gösterdikten sonra Nisan ayında değişiklik göstermedi.

Hizmetlerin maliyeti, bir önceki aya göre yüzde 0,3 artarak Nisan ayında yüzde 0,1’e yükseldi. Sağlık hizmetleri fiyatları ise geçen ay yüzde 0,3 oranında artış gösterdi. Bu sağlık maliyetleri, temel PCE fiyat endeksini de beslemektedir. Açıklanan son ÜFE rakamları, FED’in geçici yorumunu desteklerken, yarın açıklanacak olan TÜFE rakamları merakla bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum