Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Nisan’da Türkiye Genelinde Toplanan Süt Miktarı %1,8 Arttı

Açıklanan son verilere göre Türkiye genelinde toplanan inek sütü miktarı Nisan'da yıllık bazda yüzde 1,8 arttı.
Nisan’da Türkiye Genelinde Toplanan Süt Miktarı %1,8 Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2021’in Nisan ayına ilişkin süt ve süt ürünleri üretimi istatistiklerini açıkladı. Buna göre dördüncü ayda bir önceki yılın aynı ayına göre toplanan inek sütü miktarı yüzde 1,8 arttı. Ocak-Nisan döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 2,9 arttı.

Mart’ta Türkiye genelinde toplanan inek sütü miktarı yıllık bazda yüzde 1,7 artarak 893 bin 603 ton olmuştu.

Nisan’da 889 bin 725 ton inek sütü toplanırken ticari süt işletmeleri tarafından toplanan inek sütü yağ oranı ortalama yüzde 3,4 olarak tespit edildi. Protein oranıysa ortalama yüzde 3,2 olarak tespit edildi.

Süt ve süt ürünleri değişimlerine bakıldığında Nisan’da en büyük gerilemeyi yüzde 10,9 düşüşle ticari süt işletmeleri tarafından yapılan içme sütü üretimi kaydetti.
Nisan 2021 Toplanan İnek Sütü
Kaynak: TÜİK

Ardından yüzde 10,1 düşen tereyağı üretimi geldi. Bir diğer düşüş ise Nisan’da yıllık bazda yüzde 0,7 azalan yoğurt üretimi tarafından bildirildi.

Nisan’da bir önceki yılın aynı ayına göre, ayran üretimi, yağsız süt tozu üretimi, kaymak üretimi, tam yağlı süt tozu üretimi, diğer peynirler (koyun, keçi, manda ve karışık sütlerden elde edilen peynir çeşitleri), inek peyniri üretimi arttı.

Ocak-Nisan döneminde ise bir önceki yılın aynı dönemine göre içme sütü, yoğurt, ayran, tereyağı dışında diğer süt ürünleri üretiminde artış oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu