Yatırım yapmaya başla!

Nisan Ayı Sanayi Verileri Neye İşaret Ediyor?

Nisan ayı sanayi üretim endeksi verileri açıklandı. Yıllık bazda %6,7 oranında artış gösteren veriler beklentinin üzerinde geldi. Ekonomi için önemli olan rakamların detayları şöyle...
Nisan Ayı Sanayi Verileri Neye İşaret Ediyor?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Nisan ayı sanayi üretim verileri ve perakende satış endekslerini açıkladı. Sanayi üretimi Nisan ayında beklentinin üzerinde gerçekleşti. Sanayi üretiminde sadece yıllık bazda artış beklenirken, aylık olarak bir değişiklik olması düşünülmüyordu. Ancak aylık veriler %2.3, yıllık veriler ise %6.7 artış olduğunu gösterdi.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayinin alt kollarına bakıldığında; Nisan ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörünün bir önceki aya göre %1.8 oranında artış gösterdiği görülüyor. Artış gösteren diğer alt sektörlerden; imalat sanayi %2,6, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretim ve dağıtımında ise %0,4 yükselme oldu.

Takvim etkisinden arındırılmış sanayinin alt sektörlerini incelediğimizde; madencilik ve taşocakçılığında geçen yılın aynı dönemine göre %1,3, imalat sektöründe %7,3 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirmede %4,8 oranında artış gerçekleştiğini görüyoruz.

En Fazla Artış ve Azalış Hangi Sektörlerde Oldu?

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi gruplarının alt kollarında en fazla artış sermaye mallarında oldu. Sermaye malında bir önceki aya göre %12,2 artış gerçekleşti.

İmalat sanayi alt kollarına baktığımızda ise en fazla artışın, ulaşım araçları imalatında olduğunu görüyoruz. Diğer ulaşım araçlarının imalatında, bir önceki aya göre %140,7 artış oldu. Bunu %19,5 ile bilgisayar ve elektronik eşyalar, %6,9 ile eczacılık ürünleri izledi.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayi alt sektörlerinde en fazla azalış makine ekipmanlarında oldu. Makine ekipmanlarının kurulumu ve onarımında, bir önceki aya göre %6 oranında azalma gözlendi. Bunu ise %5,9 ile içecek, %4,2 ile fabrika metal ürünleri imalatı izledi.

10 ekonomistin katıldığı ankette, Nisan ayında arındırılmamış sanayi üretim endeksi beklenti ortalaması %3,4’tü. Ekonomistlerin arındırılmamış sanayi üretimi endeksine yönelik beklentisi %2 – 5,1 aralığındaydı. Bir önceki dönem olan Mart verilerine baktığımızda; sanayi üretim endeksinde yıllık bazda %2,8, aylık bazda %1,3 artış olmuştu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum