Paylaşım

Nisan Ayı Doğrudan Yabancı Yatırım Girişi


 

Nisan ayına ait, Uluslararası Doğrudan Yatırım Bülteni yayımlandı. Açıklanan bilgilerde rakamlar kadar şirketlerin sektörlere göre dağılımına da yer verildi. Detaylar haberimizin devamında…

Ekonomi Bakanlığı’nın yayımladığı Nisan ayı “Uluslararası Doğrudan Yatırım Verileri Bülteni’ne” göre, Nisan’da 570 milyon dolar uluslararası doğrudan yatırım girişimi gerçekleşti.

Yılın ilk 4 ayındaki yatırım girişi 4 milyar 28 milyon dolar olarak gerçekleşti. Ancak uluslararası doğrudan yatırım girişleri kaleminde yer alan sermaye girişi 3 milyar 59 milyon oldu. Bunun 1.1 milyar doları enerji sektöründen kaynaklanırken, 381 milyon doları mali aracı kuruluşların faaliyetleri sektöründen kaynaklanıyor.

Ocak ayından Nisan’a kadar, toplamdan 462 uluslararası sermayeli şirket ve şube kuruldu. Bunun 185’i Nisan ayında gerçekleşti. Toptan ve perakende sektörü, gayrimenkul, ulaştırma, haberleşme ve depolama sektöründe faaliyette bulunan toplam şirket sayısının ise 1526 olduğu bildirildi.

Kurulan bu 1526 şirketin 792’si yakın ve Ortadoğu ülkeleri, 359’u AB ülkeleri ve 102’si de diğer Avrupa ülkeleri ortaklı şirketler tarafından kuruldu.

Yılın ilk 4 ayında kurulan uluslararası şirket sayısı 37 bin 315 oldu. Bunlardan 6.361 yerli sermayeli şirkete uluslararası sermaye iştiraki gerçekleşti. Bu şirketler de başta toptan ve perakende, gayrimenkul kiralama, iş faaliyetleri ve imalat sanayi sektöründe yer alıyor. İmalat sektöründe ilk sırada ise kimyasal madde ve ürünleri imalalatı bulunuyor.

Uluslararası şirketlerin ülkelere göre dağılımından da kısaca bahsetmek gerekirse, 19 bin 828 girişimci ile AB ülkeleri ortaklı şirketler ilk sırada yer alıyor. Bunların 6.191’ini Almanya, 2.809’unu İngiltere ve 2.492’sini de Hollanda oluşturuyor.

Nisan ayında yatırım projelerine ayrılan bütçe ise 533.6 milyon dolar oldu. Ekonomi Bakanlığı tarafından düzenlenen 13 proje için yatırım yapılması düşünülen bu miktar ile birlikte, bu yıl içerisindeki yatırımların toplam tutarı 11 milyar 625.4 milyon dolar oldu.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın