Yatırım yapmaya başla!

Nisan’da ÜFE ve TÜFE ile İndirgendiğinde En Çok Kazandıran ABD Doları Oldu

TÜİK verilerine göre Nisan ayında ve yıllık bazda yatırımcısına en fazla kazandıran dolar, en çok kaybettiren ise borsa oldu. Detaylar şöyle…
Nisan’da ÜFE ve TÜFE ile İndirgendiğinde En Çok Kazandıran ABD Doları Oldu

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Nisan 2019 dönemine ilişkin finansal yatırım araçlarının reel getiri oranlarını yayımladı. Buna göre söz konusu dönemde en çok kazandıran yatırım aracı dolar olurken, yatırımcısını en çok üzen borsa oldu.

Nisan ayında en yüksek reel getiri ÜFE ve TÜFE ile indirgendiğinde ABD dolarından sağlandı.

Nisan En Çok Dolar KazandırdıDolar, yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) ile indirgendiğinde %2,35, tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ile indirgendiğinde ise %3,65 oranında kazanç getirdi. Nisan ayında Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde; Euro %1,73, külçe altın %0,94 oranında kazandırırken, BIST 100 Endeksi %7,52, mevduat faizi (brüt) %1,46, Devlet İç Borçlanma Senetleri (DİBS) %6,75 oranında kaybettirdi.

TÜFE ile indirgendiğinde ise Euro %3,02, külçe altın %2,22’lik kazanç getirdi. Bu alanda en çok kaybettiren %6,34 ile BIST 100 Endeksi olurken, aylık bazda yatırımcısını en çok üzen araç olarak kaydedildi. DİBS’teki kayıp %5,57, mevduat faizinde ise %0,21 olarak gerçekleşti.

Amerikan dolar üç aylık değerlendirmede de en yüksek reel getiriyi sağlayan finansal araç oldu.

Üç Aylık En Çok Dolar KazandırdıDolar Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde %2,36, TÜFE ile indirgendiğinde %4,16 kazandırdı. Üç aylık değerlendirmede en çok kaybettiren yatırım aracı olan DİBS, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde %6,40, TÜFE ile indirgendiğinde ise %4,75 oranında düşüş sergiledi.

Altı aylık verilere baktığımızda ise DİBS’in en yüksek reel getiriyi sağlayan finansal araç olduğunu görmekteyiz. DİBS, söz konusu dönemde Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde %12,04, TÜFE ile indirgendiğinde ise %10,02 oranında kazandırırken, Euro Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde %3,88, TÜFE ile indirgendiğinde ise %5,61 oranlarıyla yatırımcısına en fazla kaybettiren araç oldu.

Dolar, yıllık değerlendirmede de her iki kalemde de en yüksek reel getiriyi sağlayan finansal enstrüman olarak kaydedildi.

Yıllık En Çok Dolar KazandırdıYıllık döneme bakıldığında ABD doları, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde %8,91, TÜFE ile indirgendiğinde ise %18,59 ile en çok kazandıran oldu. BIST 100 Endeksi bu dönemde de en çok kaybettiren yatırım aracı olurken, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde %33,35, TÜFE ile indirgendiğinde ise %27,42 oranında geriledi.

İstanbul seçimlerinin iptali sonrasında TL varlıklarındaki kayıplar hızlanınca BIST 100 Endeksi Çarşamba günü 89 bin puana inerek, yıl içi tüm kazançlarını verdi. Bir sonraki seçimin 23 Haziran’da yapılacağı bilgisi göz önünde bulundurulduğunda, piyasalardaki belirsizlik ortamının devam etmesine bağlı olarak borsanın önümüzdeki iki ay da kaybettireceği yorumlanabilir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum