Yatırım yapmaya başla!

Nisan Ayında 1 Milyar 334 Milyon Dolar Cari Açık Verildi

TMCB verilerine göre cari denge Nisan’da bir önceki yıla kıyasla azalarak 1,33 milyar dolar açık verdi.
Nisan Ayında 1 Milyar 334 Milyon Dolar Cari Açık Verildi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Nisan 2019 dönemine ilişkin ödemeler dengesi gelişmelerini yayımladı. Buna göre Nisan ayında 1 milyar 334 milyon dolar cari açık gerçekleşti.

Cari işlemler açığı, bir önceki yılın Nisan ayına göre 4.263 milyon dolar azalarak 1.334 milyon dolar oldu.

Nisan Cari AçıkBu değişiklik ile on iki aylık cari işlemler açığı 8 milyar 634 milyon dolar düzeyinde gerçekleşti. Söz konusu dönemde ödemeler dengesi tablosundaki dış ticaret açığı bir önceki yılın Nisan ayına kıyasla 3 milyar 656 milyon dolar azalarak 1 milyar 844 milyon dolara, birincil gelir dengesi açığı 263 milyon dolar azalarak 1 milyar 243 milyon dolara geriledi.

Cari açığın azalmasını sağlayan diğer bir kalem ise hizmetler dengesi kaynaklı net girişler oldu. Bu dönemde hizmetler dengesi kaynaklı net girişler 401 milyon dolar artışla 1 milyar 738 milyon ABD dolarına yükseldi.

Altın ve enerji hariç cari işlemler hesabı 2 milyar 347 milyon dolar fazla verdi.

Altın Hariç Cari Açık2018 yılının Nisan ayında altın ve enerji hariç cari işlemler hesabı 1 milyar 589 milyon dolar açık vermişti. Hizmetler dengesi altında seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler geçen yılın aynı dönemine göre 144 milyon dolar artarak 1 milyar 158 milyon dolara yükseldi.

Birincil gelir dengesi kalemi altında yatırım geliri kaleminden kaynaklanan net çıkışlar geçen yılın Nisan ayına kıyasla 282 milyon dolar artışla 1 milyar 149 milyon dolara, ikincil gelir dengesi kalemi kaynaklı net girişler 57 milyon dolar azalarak 15 milyon dolara geriledi.

Doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net girişler, geçen yılın aynı ayına kıyasla 140 milyon dolar azaldı ve 578 milyon dolar seviyesine geriledi.

Doğrudan YatırımlarBu dönemde portföy yatırımları 4 milyar 519 milyon dolarlık net çıkış kaydetti. Alt kalemlere bakıldığında yurt dışı yerleşikler hisse senedi piyasasında 78 milyon dolar, devlet iç borçlanma senetleri piyasasında ise 662 milyon dolar net satış gerçekleştirdi. Yurt dışındaki tahvil ihraçları olarak değerlendirildiğinde, bankalar 568 milyon dolar net borçlanma, genel hükümet 1 milyar 405 milyon dolar, diğer sektörler ise 511 milyon dolar net geri ödeme yaptı.

Diğer yatırımlar kalemi altında yurt içi bankaların yurt dışı muhabirlerindeki efektif ve mevduat varlıkları ve yurt dışı bankaların yurt içindeki mevduatları sırasıyla 3 milyar 56 milyon dolar ve 1 milyar 492 milyon dolar net artış gerçekleştirdi. Genel hükümet yurt dışından 72 milyon dolar, bankalar ise 833 milyon dolar kredi ödemesi yaptı. Diğer sektörler ise 157 milyon dolar net kullanım gerçekleştirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum