Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Yaklaşık 12 Yılın En Yükseğini Gören Nintendo Hisseleri için Uyarı Geldi

Japon oyun yapımcısı Nintendo'nun hisseleri, bugünkü işlemlerde yaklaşık 12 yılın en yükseğini kaydederken, bir analistten uyarı geldi.
Yaklaşık 12 Yılın En Yükseğini Gören Nintendo Hisseleri için Uyarı Geldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Japon oyun yapımcısı Nintendo’nun hisseleri, bugün Asya’da öğleden sonraki işlemlerde 10 yıldan daha uzun bir sürenin en yükseğini kaydetti. Ağustos 2008’den bu yana ilk kez 50.000 seviyesinin üstünden kapandı. Ancak bir analist, yatırımcıların hisseden uzak durmak isteyecekleri konusunda uyarıda bulundu.

Nintendo hisseleri, bugünkü işlemlere 49.500 Japon yeninden başladıktan sonra günün kapanışını 50.110 JPY seviyesinden gerçekleştirdi.
Nintendo Hisseleri 1 Günlük Performans
Kaynak: CNBC

Açılışın ardından yükselişe geçen hisseler, günün en düşük seviyesini 49.350 JPY ile kaydetti. En yüksek seviye ise 50.180 JPY olarak kaydedilirken, 52 haftanın en yüksek seviyesi olarak da işaretlendi. Hisseler günün kapanışını ise %2,81 oranında yükselişle gerçekleştirdi.

Nintendo hisselerinin yılbaşından bu yana getirisi %13,96 oranında pozitif bölgedeyken, 1 yıllık getirisi %32,92 düzeyinde bulunuyor. Refinitiv verilerine göre hisseler, bugünkü işlemlerle Ağustos 2008’den bu yana ilk kez 50.000 seviyesinin üzerinde kapanış yaptı.

Asymmetric Advisors Japonya Borsası Stratejisti Amir Anvarzadeh, Nintendo hisselerinin Perşembe günü toplanmasının iki olası nedeni olduğunu söyledi.
Nintendo Hisseleri Tüm Zamanlara Ait Performans
Kaynak: CNBC

İlk nedenin yeni Pokemon oyunlarının açıklanması olabileceğini söyleyen Anvarzadeh, ikinci nedeni insanların başka bir kısıtlama turu beklemeleri şeklinde açıkladı. Sosyal simülasyon oyunu Animal Crossing: New Horizons’un büyük başarısının ardından Nintendo’nun yeni oyunlarına yönelik geçim kaynağı, şirketin lansman programına bağlı olarak incelenmeye başlandı.

Nintendo’nun yeni Pokemon oyunlarını duyurmasından önce CNBC’ye konuşan Kantan Games CEO’su Serkan Toto, oyunun getirisiyle ilgili endişesi olmadığını dile getirdi. Toto, Haziran ayının başlarında Nintendo’nun piyasaya sürülecek yeni bir yazılımının olmadığını ve bunun yerine şirketin hayranları heyecanlandırmak ve daha sonra onları hayal kırıklığına uğratmak istemediğini söyledi.

Anvarzadeh, insanların evlerine kapandıkları süreçte video oyun satışlarının önemli bir artış gösterdiğine dikkat çekiyor. Şirketlerin ve piyasanın bu durumu gözardı etmemesi gerektiğini ifade etti. Stratejist hisselerdeki olumlu performansa karşılık, ufukta bir bozulma olabileceğini düşünüyor.

Uzmanın yorumları, dünya genelinde vaka sayılarının artarak 8,5 milyona ulaşmasına az bir zaman kala geliyor.
Dünya Geneli Koronavirüs Vaka Sayısı
Kaynak: Worldometer

Dünya genelinde ikinci dalga salgın ile ilgili endişeler artıyor. Örneğin; Teksas’ta sadece bir günde %11 vaka artışı görüldü. Çin’de de yeniden görülmeye başlayan vakalar nedeniyle hızlı önlemler alınmaya başlandığı biliniyor.

Nintendo Mayıs ayı başlarında Covid-19 salgınının uzaması veya daha da kötüleşmesi durumunda, ürün arzının kesilebileceğini kabul etmişti. Stratejist de Nintendo’nun amiral gemisi Switch konsolunun görünümün sınırlı olduğunu belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu