Yatırım yapmaya başla!

Nikola Motors Avrupa için Özel Tasarlanan “Tre Truck”u Tanıttı!

Tesla'nın ağır taşıyıcılar klasmanındaki en büyük rakibi Nikola Motors'tan Avrupa için özel Tre kamyon geliyor!
Nikola Motors Avrupa için Özel Tasarlanan “Tre Truck”u Tanıttı!

Dünyada taşımacılık mantığı değişiyor. Kamyonların yapısal olarak olmasa da aktarım organı tarafı büyük ölçüde yenilikçi, temiz evren için değiştirildi. Uzun yapılı araç kısmında Tesla’nın Semi Truck çalışması en çok duyulan olsa da, Nikola daha önce projelerini sunmuştur. Hatta Mayıs ayında Nikola, Tesla’ya tasarım yönünden milyar dolarlık bir dava açmıştı.

Şirketin şimdiki ürünü ise Norveç’te üç anlamına gelen “Tre” kamyonunu Avrupa’ya sunmak için hazırlanıyor. Görülmemiş yeniliklerle gelecek olan yeni EV (elektrikli araç) taşıyıcıda, yedek hidrojen deposu dahi düşünülmüş.

Nikola Çekicisini Sağlam Bir Tasarım Diliyle Gösterdi

İnsanları cezbetmek her zaman araç içerisindeki teknolojilerle olmuyor. Her segment için geçerli olan karoser stili görsel manada güzel gelmeli. Nikola bu işi halletmiş. Önceki konsept resimler %45 inandırıcılığa sahipse, görülen stiller %100 gerçekçiliği yansıtıyor!

Uzay çağını bize yaşatan ABD’li şirket, araç kalıplarını renklendirmede ve şekillendirmede ustaca yaklaşmış. Elektrikli kamyon ibarelerinden biri olan arka tekerlek kapaklarını görüyoruz.

Gözlerimizi üst kısma doğru çevirdiğimizde Nikola Tre’nin dikiz ayna sisteminin kameralı. Bolca Led aydınlatmanın kullanıldığı ön kısımla, genel olarak aracın kupa tasarımı iddialı duruyor.

Temiz dünya yakıtıyla bizlere gösterilen aracın arka kısmı da modernize çizimlerden nasibini almış. Ledli aydınlatma ögeleri kesinlikle her sınıfta araca yakışacaktır.

Nikola Tre Kamyonların Teknolojik Geçişi Olacak

Nikola CEO’su Trevor Milton, Tre Truck’un üretimde sona yaklaşıldığı dönemlerde 5. seviye otonom sürüş sistemi ile sunulabileceğini öne sürdü. “Avrupa’da sıfır emisyonlu ticari kamyon” düşüncesiyle oluşturulan elektrikli kamyonda bazı unsurların yedekleme yapılması ön görülmüş.

Tre, çeşitli konfigürasyonlarda sunulacak. Şirket kamyonu, 500 ps olarak ayırdığı ve toplamda 1.000 ps üretecek iki motorla hareket edecek. Nikola’nın burada vurgulamak istediği yüksek güçlü elektrikli motorları değil. Henüz Tesla tarafında da tırların daha 800 km menzile anca ulaşılması sağlanmıştı.

En büyük rakipten gelen teknolojik atak ise bu motorların yanına hidrojen + elektrik aktarma organı yerleştirmek. Bunun sonrasında Tre, depo kapasitelerine göre 500 – 1200 km arasında bir menzile sahip olacak.

Nikola’nın aracının One ve Two modellerinden ayırıcı bir yapısal farklılıkları olacak. Bu da onun Tre olduğunun anlaşılmasını kolaylaştıracak. Tanıtımı konusunda aldığımı bilgilerde yeni hidrojen destekli kamyonun Phoenix/Arizona‘daki bir özel etkinlikte prototipi gösterilecek.

Bunun yanı sıra Nikola, 2028 yılına kadar ABD ve Kanada bölgelerinde 700’den fazla hidrojen yakıt ikmal istasyonu açmayı planlıyor. Yine de ilk istasyon kurulumları 2022 yılında Avrupa’da olacak. ABD’li elektrikli araç üreticisinden gelen haberler şimdilik bu kadar. Daha fazla bilgi elimize ulaştıkça sizlere aktarmaya devam edeceğiz!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum