Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Efsane Sürücü Niki Lauda’nın Ferrari 312T F1 Aracı Satılıyor!

Formula 1 pistlerinin 1975 fırtınası ve Niki Lauda'ya sayısız başarılar kazandıran Ferrari 312T F1 aracı satılmak üzere yola çıktı!
Efsane Sürücü Niki Lauda’nın Ferrari 312T F1 Aracı Satılıyor!
HABER GİRİŞ

Michael Schumacher’i 2002 yılında 5. şampiyonluğunu yaşatan F2002 aracının satılacak haberinden sonra bir Formula 1 aracının da daha satış haberi geldi. Geçtiğimiz ay dünyaya gözlerini yuman Niki Lauda‘nın 1975 model 312T’sinin de satılacağı söylendi. Mesleki zirvelerini Ferrari’de yapmış her iki isimde tarihe kalın harflerle ismini yazdırmıştır.

Başından geçen onca olumsuzluk ve kazaya rağmen tutkunu olduğu F1’i bırakmayan Lauda, son zamanlarında Mercedes’te yöneticilik yapan Viyenalı pilotun 1975 model Ferrari’si Pebble Beach’teki Gooding and Company tarafından gerçekleştirilecek satış organizasyonuyla birlikte, yeni sahibine teslim edilecek.

Lauda’nın 1975 sezonunda sürdüğü 312T’nin sahibinin aracı neden sattığı bilinmiyor.

Niki Lauda'nın Ferrari 312T-022 Formula 1 AracıŞu anda garajında sakladığı F1 aracının neden satıldığı bilinmiyor. Uzun süredir aynı kişinin sahip olduğu F1 Ferrari’nin Niki Lauda’nın ölümünün ardından gelen satış kararı, kafalarda soru işareti bırakıyor.

Bir dünya gerçeği olan “kör ölür bademli gözlü olur” sözüne ithafen, 312T’nin efsane pilotun dünyadan ayrılışından sonra daha fazla değer kazandığı gerçeğini aklımıza getiriyor.

Niki’nin aracı 2017 Pebble Beach Concours d’Elegance’de ödül aldı.

Niki Lauda'nın Ferrari 312T-022 Formula 1 Aracı SatılıyorAraç su anda 44 yaşında ve bir de bunun pistlerde gittiğini düşünürsek yenileme kaçınılmazdı. Öyle de olmuş ve tarihi bilinmesede Dennison International’daki Ferrari uzmanlarından Byers Custom ve Restoration’tan boya işleri için kapsamlı bir restorasyon görmüş.

GCM Yatırım Banner

Dış kısımda gerçekleşen yenilemede orijinallikten ödün verilmemiş. Gövde üzerindeki logolar, jant parlatılması, kırmızı-beyaz boyasının tazelenmesi gibi 312T’nin göze çarpan tüm işlemleri Ferrari uzmanları tarafından uzun vakitler alan restore çalışması yapılmış.

022 şasi kodlu Ferrari 312T, Ferrari’nin 1965 beri başarıyı yakalamada kullandığı kasa tipinde üretilmiştir.

Niki Lauda Ferrari 022 Şasi Kodlu F1 AracıAracın özel oluşu sadece o günden günümüze kadar gelmiş olması değil. Onun hangi bölgelerde imza bıraktığına da bakılmalı. 022 şasili F1 aracı beş yarışta pozisyon almayı başarmış. Fransız Grand Prix’sinde bir galibiyetle birlikte 3 kez podyuma çıkmış. Bu arada 023 şasili Formula aracı da bir Fransız koleksiyoncusunda. O da 022 ile yan yana yarışmıştır.

Araç hakkındaki bilgileri biraz deştiğimizde; şampiyona dışı bir yarış olmasına rağmen, Lauda ve 022, Formula 1’in en hızlı en korkutucu pistlerinden birisi olan Silverstone‘de BRDC (İngiliz Yarış Sürücüleri Kulübü) Uluslararası Trophy Race’de de kazanmayı başardı.

Gooding uzmanı Hans Wurl, “Ferrari’nin bir numaralı pilotu olarak, Lauda her zaman her yarış için en iyi olduğunu hissettiği şasiyi kullanma fırsatı yakalayabilecekti. Şasi 022, Lauda’nın Ağustos ayındaki Avusturya gibi sezonun sonunda geç kaldı ve Lauda’nın kazandığı Mayıs ayında Monako’nun başlarında 023 şasesini kullandı.” dedi.

Mauro Forghieri’nin tasarım bilgi ışığında çıkan 312T’nin 6 ile 8 milyon dolar arasında bir fiyata satılması bekleniyor. Markasına sürücüsüyle beraber üç dünya sürücü şampiyonası, dört constructors şampiyonası ve 27 zafer kazandırdı. 21 yıldır dinlenmeye çekilen 022-312T’nin fiyatındaki en büyük avantaj elbette onun Niki Lauda’nın aracı olması!

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.