Yatırım yapmaya başla!

Trump’ın “Korkunç Bir Mesaj” Dediği Nike Kampanyası Şirkete Pahalıya Patladı!

Nike’ın yeni reklam yüzü olaran NFL oyuncusu Colin Kaepernick’i seçmesi yalnızca eleştirilere neden olmadı, aynı zamanda şirkete milyar dolarlar kaybettirdi…
Trump’ın “Korkunç Bir Mesaj” Dediği Nike Kampanyası Şirkete Pahalıya Patladı!

Nike’ın yeni reklam yüzü olarak eski NFL oyuncusu Colin Kaepernick’i seçmesi, eleştirilere neden olmakla kalmayıp şirketin piyasa değerinden milyar dolarlar eksilmesine yol açtı. Çünkü NFL takımlarından San Francisco 49ers’da oynamış Colin Kaepernick, 2016’da siyahi vatandaşlara yönelik polis şiddetine karşı ulusal marş okunurken diz çökme protestosunu başlatan isimdi.

ABD Başkanı Donald Trump, Kaepernick’i sivil itaatsizlikle suçlayarak ünlü sporcunun başka bir ülkeye gitmesini önermişti. Tartışmalara yol açan ve ülkeyi adeta ikiye ayıran Kaepernick’in Nike’ın yeni reklam yüzü olduğunu Twitter’da duyurmasıyla birlikte büyük bir fikir ayrılığı yaşandı.

Diz çökme protestosuyla hafızalara kazınan eski NFL oyuncusu, Nike’ın yeni reklam kampanyasının duyurusunu geçtiğimiz gün yaptı.

Paylaşımındaki; “Bir şeylere inanın. Bu her şeyi feda etmek anlamına gelse de.” sözleriyle dikkat çeken Kaepernick’in tweeti kısa sürede viral oldu ve paylaşımla ilgili milyonlarca yorum yapıldı. İlaveten, kampanyanın Perşembe günü ilk maçı yapılacak NFL’nin yeni sezonunun hemen öncesinde gelmesi de dikkat çekti.

Muhafazakar ABD’liler ile Trump’ın destekçileri tarafından başlatılan boykot kampanyaları, ülkenin ana başlıkları arasına yerleşti.

Nike'ın Reklam Yüzü Olarak Colin Kaepernick'i Seçmesi Eleştirilere Yol açtı Twitter’daki boykot kampanyalarının yanı sıra Nike’ın çorap ve ayakkabı gibi ürünleri yakılıp yıkıldı. Sonuçta Trump’ın ırkçı saldırılara yönelik diz çökme protestosunu eleştirdiği, hatta kulüp sahiplerine diz çöken oyuncuları kovma çağrısında bulunduğu biliniyordu. Bu noktada, Trump yine kendisinden bekleneni yaparak Kaepernick’in Nike’ın reklam yüzü olmasına karşılık verdi.

Daily Caller’a konuşan Trump, Nike’ın 30. yıl dönümünü temsil eden kampanyada Kaepernick’i reklam yüzü yapmasının korkunç bir mesaj gönderdiğini söyledi.

Trump Nike'ın Reklam Kampanyasının Korkunç Mesaj Gönderdiğini Söyledi Bununla birlikte Trump, şirketin kendi iş kararlarını verme yeteneğinin de bu ülkeyle ilgili olduğunu belirtti. ABD Başkanı’nın; “Bence bu korkunç bir mesaj, Nike benim bir kiracım, yüklü miktarda kira ödüyorlar” diyerek New York’taki NikeTown New York’a gönderme yapmasa da dikkat çekti.

Tüm bunlar yaşanırken, Nike’ın piyasa değerinden milyar dolarlar kaybettiği görüldü. Buna göre Nike’ın Kaepernick duyurusundan sonra piyasa değerinden 3.75 milyar dolar kaybettiği bildirildi. Salı sabahı % 4 civarında düşen sonrasında ise biraz iyileşme gösteren şirketin hisseleri günü ekside kapattı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum