Yatırım yapmaya başla!

Nike’ın Kadın Çalışanları Ayrımcılık Yapan Şirkete Dava Açtı!

Nike’da çalışan iki kadın, şirketi sistemli toplumsal cinsiyet ayrımcılığı ile suçladı. Daha önce de benzer haberlerle gelen Nike’ın bu kez fena çuvalladığı belirtildi.
Nike’ın Kadın Çalışanları Ayrımcılık Yapan Şirkete Dava Açtı!

Nike’ın eski çalışanları Kelly Cahill ile Sara Johnston, şirkete kendilerine erkek meslektaşlarından daha az para ödediği gerekçesiyle dava açtı. Oregon eyaletinde açılan davanın, Nike’ın eşit ödeme yasasını ihlal edip etmediğini gözettiği bildirildi.

Eski Nike çalışanlarının mahkemeden, şirketin toplumsal cinsiyete bakılmaksızın çalışanlar için eşit ve fırsat sağlayan politikalar oluşturmasını istediği söylendi. İlavete , Nike’ın geçmişin etkilerini ortadan kaldırması ve yasadışı istihdam uygulamalarının izlerini silmesi gerektiği kaydedildi. Kelly Cahill ile Sara Johnston’un ayrıca Nike’da yeniden göreve başlamak ve ücret farkını almak istedikleri belirtildi.

Nike sözcüsü Sandra Carreon-John ise şirketin her türlü ayrımcılığa karşı çıktığını ve çeşitliliğe uzun süredir önem verdiğini dile getirdi.

Nike'ın Kadın Çalışanları Ayrımcılık Yapan Şirkete Dava Açtı!İlaveten konuyla ilgili olarak; “Çalışanlarımız için rekabetçi ücret ve faydalar sağlamaya kararlıyız. Nike çalışanlarının büyük çoğunluğu, değerlerimizle örtüşür ve diğerlerine saygı duyar” açıklamasını yaptı. Ancak Sandra Carreon-John, davayla ilgili daha başka bir şey söylemedi. Öte yandan, davacılarının iddialarını desteklemek için WSJ ile The New York Times gazetelerinde çıkan haberlerden de bahsedildi.

Öyle ki Nike CEO’su Mark Parker şirketin çalışanlarından işyerinin kötü yönetimi için özür dilemiş, 11 yöneticinin de işi bıraktığı söylenmişti.

Nike Maaş Eşitsizliği2013 ila 2017 arasında Nike’da çalışmış Cahill ise şirketten düşmanca çalışma ortamı nedeniyle ayrıldığını iddia etmiş, İnsan Kaynakları bölümünün yaptığı şikayetlere geçersiz yanıtlar verdiğini söylemişti. Cahill ayrıca kendisiyle aynı işi yapan erkek çalışanların ondan 20 bin dolar fazla maaş aldıklarını savunmuştu.

Eski çalışanın suçlamaları arasında, Nike’ın önceki başkan yardımcısının kadınlara küçümseyici isimlerle atıfta bulunması da vardı. Cahill ile diğer kadın çalışan, o yönetici hakkında şirkete şikayette bulunmuş fakat kadınları aşağılayan yönetici ceza almak yerine terfi ettirilmişti. Diğer taraftan; Johnston ise bir erkek meslektaşının kendisine uygunsuz mesajlar ve çıplak fotoğraflar gönderdiğini söylemişti. Ayrıca erkek meslektaşından daha az maaş alması da şikayetler arasında yer alıyordu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum