Paylaşım

Nike Yöneticisi: “Daha Fazla Kadın ve Azınlık İstihdam Planımızda Çuvalladık”


 

Nike'ın İnsan Kaynakları Başkanı, şirketin kadın ve azınlık istihdamı politikasında çuvalladığını açıklayarak, bunun için farklı yöntemler izlenmesi gerektiğinden bahsetti. İşte detaylar...

Nike İnsan Kaynakları Başkanı Monique Matheson; Çarşamba günü yaptığı açıklamada “daha fazla kadın ve azınlığı istihdam etme planlarımızda çuvalladık” diyerek şirketin gelecekte izleyeceği politikalardan bahsetti.

Matheson konuşmasında; Nike’ın kadın çalışan konusunda çok daha iyi bir imajı olması gerektiğine, ayrıca şirketin liderlik pozisyonlarında farklı bireylere yer vermesi gerektiğine değindi. Ve bunun için Nike’ın kadınların ve azınlıkların temsiliyetini artırma çabalarının başkan yardımcılığı seviyesinden başlatılacağını söyledi.

Duyurunun Nike iş yerlerindeki uygunuz davranışların ardından yönetici kadrolarında değişiklik yapılmasından sonra gelmesi dikkat çekti.

Nike Yöneticisinden İş Yeri Çalışan Politikası Hakkında Açıklama Konuyla ilgili defalarca konuştuklarını ve değişiklik yaratmak için pek çok farklı yol izlediklerini belirten Matheson, işe alma ve promosyon kararlarının yönetici kadrosunda yine de kayda değer bir farklılık yaratmadığını belirtti.

Kadın ve azınlık istihdamını artırmak için yukarıdan çalışmaya başladıklarını söyleyen İnsan Kaynakları Başkanı, ilk adımın başkan yardımcılığı göreviyle atılacağını dile getirdi.

Matheson’un açıklamalarına göre şirketteki başkan yardımcılarının % 29’u kadın ve ABD’de beyaz olmayan yöneticilerin oranı yalnızca % 16.

Nike İnsan Kaynakları Başkanı Maaş Eşitsizliği Yorumu Diğer taraftan; Birleşik Krallık’raki maaş eşitsizliği raporunu da açıklayan Nike’ın verilerine göre ülkedeki toptan satış birimlerinde erkek çalışanların saatlik ücreti kadınlara kıyasla % 10 daha fazla.

Ayrıca perakende bölümünde çalışan erkekler kadınlardan ortalama % 3 daha fazla maaş alıyor. Nike İngiltere’deki bu ücret eşitsizliğini, ülkede yönetici pozisyonunda çok fazla kadın çalışana sahip olmamasıyla ilişkilendiriyor.

İlaveten; İngiltere’de kadın erkek arasındaki ikramiye farkı toptan satış biriminde % 37, perakende satışlarda ise % 15 olarak belirtiliyor.

İngiltere Kadın - Erkek Maaş FarkıNeticede; İnsan Kaynakları Başkanı’nın da dediği gibi Nike kadın ve azınlık istihdamını artırmak için konuyla ilgili çalışmalar yapıyor. Yeri gelmişken; bu açıklamaların Nike işyerlerindeki uygunsuz davranışların ortaya çıkmasının ardından yapılmasının da dikkat çektiğini belirtelim.

Hatta bu olayla ilişiği olup olmadığı açıklanmasa bile Nike Başkanı Trevor Edwards’ın Ağustos ayında 25 yıllık görevini bırakarak emekli olacağı haberi epey konuşulmuştu. Sonuçta; Edwards’ın şirket CEO’su Parker’ın yerini alması bekleniyordu. Ancak beklenenin aksine Edwards şirketten ayrılacağını açıkladı, Mark Parker ise Nike’ın Başkanı ve CEO’su olarak 2020 yılına kadar görevini devam ettireceğini söyledi.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın