Yatırım yapmaya başla!

Nijerya’nın Sınırlarını Kapatması Zorlanan Ekonomi Üzerindeki Baskıyı Artırıyor

Nijerya’nın kara sınırlarını kapatması, Afrika’nın en büyük ekonomisinin halihazırda belirsiz olan görünümünü daha da karartarak ülke üzerindeki baskıyı artırıyor.
Nijerya’nın Sınırlarını Kapatması Zorlanan Ekonomi Üzerindeki Baskıyı Artırıyor

Nijerya kara sınırlarını kapattı, ticareti kısıtladı ve Afrika’nın en büyük ekonomisi için belirsiz bir görünümü daha da artırdı. Afrika’nın en büyük oyuncularından birinin bu denli sert bir hamle yapması, aynı zamanda kıtanın serbest ticaret ve iş birliğine yönelik çabaları üzerinde de şüphe yarattı.

Nijerya’nın Afrika Kıta Serbest Ticaret Anlaşması’nı imzalamasından sadece aylar sonra yapılan ve görünüşte pirinç ve domates gibi kaçak ürünlerin akışını durdurmayı amaçlayan kapanış, komşu Benin, Nijer ve Kamerun’la ticareti etkin bir şekilde kesti.

Kapatmayı desteklemek, ithalat pahasına üretimi yönlendirerek ülkenin bazı yerel kırılganlıklarını ele almayı amaçlayan ekonomik politikadaki bir kaymayı ifade etti.

Nijerya Kara Sınırları Kapattı Son bir IMF heyeti de Nijerya’nın depresif özel tüketimi ile yatırımcıların bekle ve gör yaklaşımı nedeniyle ekonomik iyileşme hızının yavaş kaldığı sonucuna varmıştı. Ekonomi 2019 yılının ikinci çeyreğinde yıllık bazda yüzde 1.94 büyürken, rakam ilk çeyrekteki yüzde 2.1’lik orandan yavaşlama göstermişti. Bununla birlikte 2014’te zirveye çıktıktan sonra, nüfus artışı GSYİH’nin üstünde olduğundan kişi başına düşen GSYİH düşüşe geçmişti.

Yatırım şirketi Eaton Vance’nin yöneticilerinden Marshall Stocker; “sermayeye erişim büyük değildi, çünkü hükümet borç verme alanını dışlıyor” diyerek şöyle devam etti:

Uzmanlar Nijerya Kara Sınırları Kapatması Yorumladı “Zayıf gelirlerle birlikte güçlü hükümet harcamaları hükümetin yerel olarak çok para ödünç alması gerektiği anlamına geliyor, yani özel borçluları dışlıyor. Bankalar devlete borç vermeyi daha çekici buluyor.” Stocker, büyüme üzerindeki başka bir baskının da politika belirsizliği olduğunu söyledi. Başkan Muhammed Buhari’nin sık tıbbi yoklukları, gecikmeli bütçeleri ve gecikmeli kabine atamaları politika değişikliği konusunda sınırlı görüş alanı yaratıyordu.

Bu dalgalanmalar ekonomi politikasında göze çarpan sapmaların arkasında olabilirdi ki sınır kapatmalarıyla sonuçlanmışlardı.

Nijerya Ekonomi Yerlileşme Stocker, durumun ithalat ikamesi ya da ekonominin yerelleşmesi gibi göründüğünü savundu. “Bu başarısız bir ekonomik deney ve işe yaramayacak. Politika değişikliği serbest ticareti azaltmaya yönelik görünüyor. Yerel sanayileri geliştirmeye çalışmak ve teşvik etmek için sınırlı ithalat yapıyorlar ancak sonunda eğer yerel sanayi satılabilir sektörde karşılaştırmalı bir avantaja sahip değilse, bu endüstrileri inşa etmemelisiniz.”

Buhari’nin kilit politikalarından biri, tarım sektörünü teşvik etmek ve ülkenin ihracatının %85’ini oluşturan petrole olan bağımlılığını azaltmaktı.

Ağustos ayında da Nijerya Merkez Bankası’nı tarımsal üretimi katalize etmek ve Nijerya’nın gıda güvenliğini artırmak amacıyla ülkeye gıda ithalatı için döviz sağlamayı durdurmaya çağırmıştı. Nijerya Devlet Başkanı Muhammed Buhari‘nin sözcüsü Garba Shehu da Buhari’nin iktidardaki partisi APC üyelerine; “döviz rezervi, ekonominin çeşitlendirilmesi için korunacak ve sıkıca kullanılacak ve yabancı gıda ithalatı faturalarına daha fazla bağımlılığını teşvik etmek için kullanılmayacak” dediğini açıklamıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum