Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Nijerya Merkez Bankası: Kripto Finans Sektörünü Değiştirdi

Nijerya Merkez Bankası, kripto paraların geleneksel finans üzerindeki etkisine dair açıklamada bulundu.
Nijerya Merkez Bankası: Kripto Finans Sektörünü Değiştirdi
HABER GİRİŞ

Nijerya Merkez Bankası (CBN), kripto paraların finans sektörüne yenilikler getirdiğini belirterek, çoğu kurumun çalışma şeklinin değiştiğini açıkladı.

CBN başkanı Godwin Emefiele, kripto paralar ve fintech ile ilgili mevcut risklere rağmen, sektörün büyümeyi hızlandırdığını ve yoksulluk seviyelerini düşürdüğünü belirtti.

Merkez bankasının başkanı, finansal kurumların gelişmekte olan sektörü düzenlemeye yönelik yaklaşımlarını yeniden düşünmeleri gerektiğini kaydetti.

Kripto Finans Sistemini Değiştirdi

Emefiele, kripto paraların hem küresel hem de yerel olarak finans ve bankacılık sektörlerinin işleyişini değiştirdiğini söyledi. Bu nedenle finansal sistemin düzenlenmesini ve para politikası uygulamalarının acilen yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini ifade etti.

Emefiele, kripto sektörünün faydalarını gözeterek, ülke para politikalarına uyum sağlamak için yeni bir yaklaşım bulmakla görevlendirildi. CBN başkanı ülkenin parasal çerçevesini iyileştirmek için yeni bir politika yaklaşımı belirleyeceğini ve bir yön önereceğini doğruladı.

GCM Yatırım Banner

Para Politikası Komitesi (MPC) üyelerine dijitalleştirilmiş para politikası hedefleri ve araçları hakkında bilgi sahibi olmaları gerektiğini iletti. Para politikasının uygunluğunu ve yeni dijital dünyada para otoritelerinin rolünü sağlamak için, MPC üyelerinin gerekli araştırmaları yapmaları gerektiğini kaydetti.

Nijerya’da Kripto Paralara İlgi Artıyor

Nijeryalı yetkililer, vatandaşların farklı varlıklara sahip olduğunu göz önünde bulundurarak kripto sektörüne daha fazla odaklandı

Kripto para borsası KuCoin, ülke nüfusunun 18 ila 60 yaşları arasındaki yüzde 35’ini oluşturan yaklaşık 33.4 milyon Nijeryalı’nın ya kripto sahibi olduğunu ya da Nisan ayı itibarıyla ticarete katıldığını ortaya koyan bir araştırma paylaşmıştı.

Yerel para biriminin değer kaybetmesiyle Nijeryalılar, ödemeler için bir değer deposu olarak gördükleri kripto para birimlerine yöneldi.

CBN düzenlenmemiş kripto servis sağlayıcıları üzerindeki baskılarını da artırdı. Kurum kripto para işlemlerine katkıda bulunan dört bankaya toplamda 1.9 milyon dolar para cezası vermişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.