Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Nijerya’nın Kripto Para Yasağına IMF’den Destek Geldi

Nijerya’nın geçtiğimiz günlerde kripto paraları yasaklaması, IMF’nin de desteğini aldı.
Nijerya’nın Kripto Para Yasağına IMF’den Destek Geldi

Kripto paraların hızla değer kazanmasının yanı sıra, pek çok ülke bu piyasaya yönelik kısıtlayıcı adımlar atıyor. Geçtiğimiz haftalarda Nijerya, kripto para ticaretini yasakladığını duyurmuştu. Alınan bu kadar Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından da memnuniyetle karşılandı.

Son zamanlarda kripto para piyasası tarafından kaydedilen yukarı büyüme sayesinde, dünya çapındaki düzenleyiciler, kendi ülkelerindeki kripto ile ilgili yönergeler çıkarma sürecini hızlı bir şekilde izlemek zorunda kalabileceklerini fark ediyorlar. Amerika Birleşik Devletleri gibi bazı ülkeler teknoloji etrafında normlar oluşturmak isterken, Nijerya gibi bazı ülkeler de daha katı yaptırımları uygulama yolunu seçiyor.

IMF’den Nijerya’ya Destek

IMF’den Nijerya’ya Destek

Nijerya Merkez Bankası, ülkedeki kripto paralar ile ilgilenen hesapları kapatması sonrası Uluslararası Para Fonu’nun desteğini aldı. IMF, kripto para birimleri konusunda endişeli ve ajans, Nijerya için 2020 Madde IV IMF Personel Raporunda endişelerini açıkça ortaya koyuyor. Aynı şekilde, Nijerya’nın para otoritesinin gösterdiği temkinli duruş ile kripto para birimlerinin oluşturduğu riskler nedeniyle yatırımcıların varlıklarının korunması amaçlanıyor.

IMF’nin Nijerya temsilcisi Ari Aisen kripto paraların geçmişte yasa dışı faaliyetlerde kullanıldığının altını çizerek, “Bazı kripto para birimleriyle ilgili sorun, belki de faaliyetleri konusunda biraz dikkatli olunması gerektiğidir. Kripto para birimlerinin kullanımı bir endişe kaynağıdır. Bu nedenle, sadece Nijerya’da değil, bazı merkez bankalarının bu kripto para birimlerinin ne tür faaliyetler yürütüldüğü ve bu faaliyetleri en iyi nasıl izleyecekleri konusunda endişeleri var.” açıklamasında bulundu.

Yasal düzenleyiciler, diğer kripto para birimleriyle birlikte Bitcoin’in kullanımı ve büyümesi konusunda endişeli olsalar da, ülkeler arasındaki kripto pazarı da giderek daha popüler hale geliyor. Nijerya, kripto paraları benimseme açısından en popüler ülkelerden biri oldu ve alınan yasak kararı, tüccarları farklı seçenekler aramaya itiyor.

Veri sağlayıcısı UsefulTulips’e göre, Nijerya için P2P hacmi 8,4 milyon dolarlık bir rakamla en yüksek seviyeye ulaşmış durumda. Teknolojinin bu bölgeye girmeye devam etmesi ile merkez bankasının vatandaşlarının dijital varlıkları kullanmasını engellemedi daha zor bir hal alacaktır.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum