Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Nijerya’da Hükümet Baskısına Rağmen Kripto Para İlgisi Artıyor

Merkez bankasının baskılarına rağmen yatırımcıların kriptoya ilgisi artıyor.
Nijerya’da Hükümet Baskısına Rağmen Kripto Para İlgisi Artıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Kripto paralara olan ilgi artarken, diğer yandan ülkelerin merkez bankaları kısıtlayıcı adımlar atıyor. Bu ülkelerden birisi ise Nijerya olmakta. Gelen veriler, artan baskılara rağmen Nijerya’da kripto para yatırımlarına olan ilginin arttığını gösteriyor.

Google Trends verilerine göre Nijerya’da “Bitcoin” aramaları üst seviyede. Ülkenin eşler arası BTC ticaretinde dünya genelinde ABD’nin ardından ikinci sırada yer alıyor. Artan Bitcoin benimsenmesi, Sahra Altı Afrika’nın P2P hacminde lider bölge olarak ortaya çıkmasına yardımcı oldu.

Bölgesel haftalık P2P hacmi
Kaynak: Usefultulips.org

Bölgede geçtiğimiz hafta Kuzey Amerika’yı geride bırakarak, haftalık 18,8 milyon dolarlık hacim yayınlandı. Uzmanlara göre siyasi ve ekonomik krizlerin bir araya gelmesi, sosyal baskı, para birimi kontrolleri ve yaygın enflasyon dahil olmak üzere kripto paralara olan ilgide artış yaşanıyor.

Şubat ayında hükümet, dijital varlıkların benimsenmesini engellemek amacıyla lisanslı bankaların kripto para birimi işlemlerini işlemesini yasaklama kararı almıştı.

Bununla birlikte, Nijerya’nın istikrarlı bir şekilde artan P2P Bitcoin hacimleri, ülkenin büyüyen kripto kullanıcı tabanının, kripto varlıklarına hükümetin yetkisi dışından erişmek amacıyla büyük ölçüde yeraltına yönlendirildiğini gösteriyor.

Ülkenin merkezi olmayan kripto varlıklarına yönelik düşmanlığına rağmen, Nijerya şu anda bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) araştırmaları sürdürüyor. Nijerya Merkez Bankası , CBDC test çalışmalarını 1 Ekim’den itibaren başlatmayı planlıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%