Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Nijerya Etkisiyle Petrol Kazanımlarını Genişletti

Nijeryalı yetkililer OPEC ve Rusya’nın üretim Ocak seviyesinde dondurmak için yeniden bir araya geleceğini belirtirken fiyatlar açıklamayla arttı.
Nijerya Etkisiyle Petrol Kazanımlarını Genişletti
Son Güncelleme: 
Yorum

Petrol haftanın son işlem gününde kazanımlarını genişletmeye devam ediyor. Hafta içerisinde ABD’de açıklan stok verilerinin yüksek seviyelerde seyir etmesiyle hafif düşüşe geçmesine rağmen petrol, Rusya’dan gelen açıklamalarla toparlanmıştı. Bugünkü işlemlerde ise petrol, Nijerya’dan gelen açıklamalarla değer kazanımlarını genişletti. Nijeryalı yetkililer yaptıkları açıklamada; Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC) ve Rusya’nın petrol üretimini Ocak seviyesinde dondurmak için yeniden bir araya geleceğini ifade etti.

Vadeli petrol kontratları New York’ta bugünkü işlemlerde yüzde 0,8 oranında değer kazandı. Böylelikle vadeli petrol kontratları son üç haftaki kazancını yüzde 18’e kadar genişletti. Ancak petrol yeni yılda, İran’a yönelik yaptırımların kaldırılması ve küresel arz fazlası endişesinin etkisiyle birlikte kazanımlara rağmen halen yüzde 6 aşağıda bulunmakta.

“Üretimin dondurulmasının gerçekleşmesi zor olacak”

Sydney’de CMC Markets Baş Analisti Ric Spooner, petrol piyasasında yaşanan gelişmelerle ilgili olarak görüş bildirdi. Spooner yaptığı açıklamada, yatırımcıların henüz boğa piyasası senaryosunu satın almadıklarını belirtti. Petrolde görülen kazanımların giderek genişlediğini belirten Spooner, fiyatlardaki düşüşün durduğu yönünde bir ferahlamanın olduğunu söyledi. Açıklamalarının devamında ise Spooner, petrol üretiminin Ocak seviyesinde dondurulmasının gerçekleşmesi ihtimalinin zor olduğunu belirterek, İran’ın petrol üretimini dondurmasının beklenmediğini vurguladı. Ayrıca ülkeler arasındaki güvenin de az olduğunu belirten Spooner, bu gelişmelerin üretim dondurma anlaşmasını sınırlayabileceğini dile getirdi. Açıklamalarının son bölümünde ise Spooner, büyük miktarlara ulaşan petrol stoklarının, herhangi bir rallinin sürmesini engellediğini ifade etti.

Petrol piyasasında yaşanan gelişmeler ise şöyle;

Avrupa göstergesi olan Brent petrol, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında bugünkü işlemlerde 4 sent değer kazandı. Böylelikle Brent petrol bugün varil başına 37,11 dolar seviyelerine kadar tırmandı. Hatırlanacağı üzere Brent petrol dünkü işlemlerde ise yüzde 0,4 oranında değer kazanmıştı.

ABD göstergesi olan Batı Teksas petrolü (WTI) ise Nymex piyasasında bugünkü işlemlerde 27 sent değer kazandı. Böylelikle WTI bugün varil başına 27,74 dolar seviyelerine tırmandı. Hatırlanacağı üzere WTI dünkü işlemlerde 9 sent değer kaybetmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar