Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Nijerya Ekonomisi Resesyona Rağmen Doğru Yolda

Nijerya ekonomisi, 2Ç20'deki %6,1'lik düşüşün ardından 2020'nin üçüncü çeyreğinde yıllık bazda %3,6 küçüldü. Çeyreklik bazda GSYİH %12,1 büyüdü.
Nijerya Ekonomisi Resesyona Rağmen Doğru Yolda
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ulusal İstatistik Bürosu tarafından yayımlanan verilere göre Nijerya ekonomisi, önceki dönemdeki yüzde 6,1’lik düşüşün ardından 2020’nin üçüncü çeyreğinde yıllık bazda yüzde 3,6 küçüldü.

Bu, COVID-19’a cevaben 2. çeyreğin başlarında ülke genelinde uygulanan kısıtlamaların kalıcı etkileri ve hala düşük olan petrol fiyatları ortasında ülkede dört yıl içinde kaydedilen ikinci durgunluk oldu. Petrol sektörü, ham petrol üretimindeki düşüşe bağlı olarak ikinci çeyrekte yüzde 6,6’lık düşüşün ardından yüzde 13,9 düştü.

Üçüncü çeyrekte günde 1,67 milyon petrol üretimi yapılırken, bu ikinci çeyrekteki 1,81 milyon varilden ve bir yıl önceki 2,04 milyon varilden geriledi. Petrol dışı sektör ise ikinci çeyrekteki yüzde 6,1’lik düşüşten gerileyerek yüzde 2,5 küçüldü.

Nakliye ve depolamada, konaklama ve yemek hizmetlerinde, ticarette ve imalatta ikinci çeyreğe kıyasla daha yumuşak düşüşler görüldü.
Nijerya Ekonomi 3Ç20
Kaynak: NBS

Bu arada, bilgi ve iletişim önemli ölçüde büyümeye (yüzde 14,6’ya karşı yüzde 16,5)devam etti. Üç aylık bazda gayri safi yurt içi hasıla, bir önceki çeyrekteki yüzde 5’lik daralmadan keskin bir şekilde toparlanarak, en azından 2010’un ikinci çeyreğinden bu yana en yüksek seviyeye ulaşarak yüzde 12,1 büyüdü.

Bu kısıtlamalar kaldırıldıkça, işletmeler yeniden açıldıkça ve uluslararası seyahat ve ticaret faaliyetleri yeniden başladıkça, bazı ekonomik faaliyetler pozitif büyümeye geri döndü. 2020’nin 2. çeyreğindeki 13 faaliyete kıyasla, toplam 18 ekonomik faaliyet 2020’nin 3. çeyreğinde pozitif büyüme kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Öte yandan Federal Hükümet, Nijerya ekonomisinin, ülkenin geçtiğimiz Cumartesi günü girdiği resesyona rağmen hala yolunda olduğunu söyledi. Maliye, Bütçe ve Ulusal Planlama Bakanı Zainab Ahmed şöyle konuştu:

“Nijerya Ekonomi Zirvesi Grubu 25 yıl önce kurulmasından bu yana, Nijerya ekonomisinin karşı karşıya olduğu zorluklara çözümler bulmaya adanmış en büyük yıllık toplantılardan biri haline geldi.

Hükümet politikalarını, reformları ve sektör dönüşümünü şekillendirmeye yardımcı oldu. Ekonomik durgunluğa rağmen Nijerya, ekonomik büyüme açısından birçok ekonomiyi geride bıraktı. Bazı ekonomik faaliyetler de güçlü bir direnç gösterdi.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın