Yatırım yapmaya başla!

Nijerya Afrika Serbest Ticaret Anlaşmasını İmzalayacağını Açıkladı!

Afrika’nın en büyük ekonomisi, kıtanın genelinde üretimi artırmayı amaçlayan devasa serbest ticaret anlaşmasına katılmayı kabul etti. İşte detaylar;
Nijerya Afrika Serbest Ticaret Anlaşmasını İmzalayacağını Açıkladı!

Nijerya, Afrika genelinde üretimi artırmayı amaçlayan devasa serbest ticaret anlaşmasını imzalayacağını açıkladı. Nijerya’nın başkanlık hesabından Twitter’dan yapılan duyuruda, ülkenin 7 Temmuz’da Nijer’de başlayacak Afrika Birliği Zirvesi’nde Afrika Kıtasal Serbest Ticaret Anlaşması’nı imzalayacağı bildirildi.

Nijerya Devlet Başkanı Muhammed Buhari de Twitter’dan ticaretin bir ulus olarak onlar için ve tüm uluslar için tartışmasız şekilde önemli olduğunu belirtti.

Muhammed Buhari açıklamasında; “Adil ve eşitlikçi bir temelde yapıldığı sürece serbest ticareti destekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Nijerya Başkanı  Afrika Serbest Ticaret Anlaşması Açıklaması AfCFTA anlaşmasının, Mayıs ayında prosedürle ilgili kilit bir engelin kaldırılması ve 24 ülkenin parlamentoları tarafından onaylanmasının ardından yürürlüğe girdiği hatırlatıldı. Anlaşmanın Afrika genelinde tarife gibi ticari engelleri kaldırarak tüm Afrika Birliği üyelerini 1,2 milyar kişilik tek bir pazarda bir araya getirmeyi hedeflediği de vurgulandı. Ayrıca anlaşmanın bölgesel ticareti artırması ve şirketlere genişleyip yeni pazarlara girmeleri için olanak sağlaması bekleniyor.

İmalat endüstrisi şu anda Afrika Birliği’nin 3,4 trilyon dolarlık GSYİH’sinin yaklaşık yüzde 10’una tekabül ediyor ve ticaret anlaşmasının sektörü daha rekabetçi, daha üretken kılması umuluyor.

Afrika Serbest Ticaret Anlaşması 1,2 Milyon Dev Pazar Güney Afrika ve Kamerun, AfCFTA’ya kayıt olmuş 52 ülke arasındayken Nijerya daha önce yerel paydaşlarla istişare etmesi gerektiğini söyleyerek anlaşmaya katılmayı reddetmişti. Çünkü ilk başta üreticilerini daha fazla rekabete maruz bırakarak onları sektör dışına itmesinden ve işsizliği artırmasından endişeliydi. Ancak Haziran ayında yapılan ticaret anlaşmasının etki değerlendirmesini inceledikten sonra, Buhari diğerlerine katılmayı kabul etti.

Sonuçta Afrika serbest ticaret anlaşmasının 2,2 trilyon dolar değerinde 1,2 milyar tüketiciden oluşan açık bir pazar yaratma potansiyeli olduğu dile getiriliyor. Afrika Birliği Ticaret ve Sanayi Komiseri Albert Muchanga da Nijerya’nın kararını memnuniyetle karşılayarak imzalamayan Eritre ile Benin’i de kendilerine katılmaya çağırdı. Twitter’dan yaptığı açıklamada; “İki tane daha ve sonra Tüm Afrika Pazarı şekillenmeye başlayacak” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum