Yatırım yapmaya başla!

Bakan Zeybekci’den Asgari Ücret Olabildiğince Yüksek Olsun Yorumu

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, katıldığı zirvede asgari ücretle ilgili dikkat çekici noktalara değindi. İşte detaylar;
Bakan Zeybekci’den Asgari Ücret Olabildiğince Yüksek Olsun Yorumu

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, TÜRKONFED 21. Girişim ve İş Dünyası Zirvesi‘ne katıldı. Burada asgari ücret ile ilgili yaptığı konuşması, fazlasıyla dikkat çekti. Asgari ücret olabildiğince yüksek olsun diyen Zeybekci, asgari ücret tartışmalarına farklı açılardan değerlendirmek gerektiğini söyledi. Ekonomi dünyasının ise bu duruma sessiz kalmaması gerektiğini belirtti.

Zeybekci ilk olarak; bütçe giderleri içinde kamu personel giderlerinin payının, 2004’ten bugüne kadar % 20’den % 30’lara yükseldiğini söyledi.

Nihat Zeybekci Kamu Personel Giderleri Yorumu

Ekonomi dünyasının belli konularda sessiz kaldığına dikkat çeken Zeybekci, cesurca adımlar atılması gerektiğini ifade etti. “Vatandaşlarımın eğitimde, sağlıkta, ulaşımda fırsat eşitliği mi, yoksa Samsun’daki bir memurun Denizli’deki bir memurla evliliği mi benim anayasadaki önceliğim?” diyen Bakan, sivil toplum kuruluşlarını siyaseti cesaretlendirmeye çağırdı.

Asgari ücretin yüksek olması gerektiğini söyleyen Zeybekci, ülkenin gerçeklerini de unutmamak gerektiğini hatırlattı.

Ülkenin Gerçeklerini Unutmamak Gerek

Dünya sıralamasında Türkiye’nin asgari ücret konusunda üst sıralarda yer aldığına dikkat çeken bakan, yine de yeterli olmadığını vurguladı. Türkiye’nin kaynaklarına dikkat çekti ve “üstadın dediği gibi öyle bir hayat olsun ki tek tasamız ölüm olsun,” sözlerini kullandı.

Herkes mutlu ve refah seviyesi yüksek olsun diyen Zeybekci, ülkelerin gelirlerine göre ücretlerin belirlendiğini belirtti.

Asgari Ücreti Ülke Gelirlerine Göre Belirlenir

Nihat Zeybekci, dünyanın hiçbir yerinde asgari ücretin yeterli miktarda olmadığını söyledi. Asgari ücret tanımını yeniden hatırlattı ve 4 kişilik bir ailenin geçim ücreti olmadığını ifade etti.

7 milyon çalışanı ilgilendiren haber için Çalışma Bakanlığı Aralık ayının ilk haftasında çalışmalarına başlayacak.

Çalışma Bakanlığı Asgari Ücret Çalışmasına Başlıyor

Çalışma Bakanı Jülide Sarıeroğlu başkanlığında bir komisyon toplanarak, Aralık bitmeden 2018 itibariyle geçerli olacak asgari ücret belirlenecek. Şu anda brüt 1.777,5 lira, net 1.404,6 lira olan asgari ücretin ne kadar olacağı ise 1 Ocak’ta kesin olarak açıklanacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum