Yatırım yapmaya başla!

Niğde’de Soğuk Havaya Rağmen Hasadı Süren Çilekler, Gürcistan’a İhraç Ediliyor

Niğde'de son tarla hasadı yapılan çilek, Gürcistan'a ihraç edilmeye başlandı.
Niğde’de Soğuk Havaya Rağmen Hasadı Süren Çilekler, Gürcistan’a İhraç Ediliyor

Kasım ayının son günlerini yaşadığımız bu dönemlerde soğuk havalar etkisini göstermeye başladı. Yaz meyvesi olan çilek ise Niğde’de son hasat dönemini yaşıyor. Bölgede toplanan çilekler Gürcistan’a ihraç edilmek üzere yola çıkıyor.

Türk tarım sektörünün ayakta kalmasında büyük rol oynayan Niğde’de yılda yaklaşık 630 dekarlık alanda ortalama 1100 ton çilek üretimi gerçekleştiriyor.

Niğde'de 1100 Ton Çilek ÜretiliyorBu yönüyle Niğde, Türkiye’nin çilek ihtiyacında önemli bir konumda bulunuyor. Kentte soğuk havalara rağmen toplanan çilekler ihraç edilmek üzere hazırlanıyor. Niğde, Gürcistan’a yılda yaklaşık 3 tonluk çilek ihracatı gerçekleştiriyor. Lezzeti ve kalitesiyle pek çok ülkeden talep gören Türk çileği yabancıların ilgisini topluyor.

Tarım ve Orman İl Müdürü Asım Baş, çilek hasadının 2 hafta daha devam edebileceğini söyledi. Niğde’deki verimli çilek üretimine işaret eden Baş, bu ürünün bölgesel olarak kümelenmesini istediklerini belirtti ve her geçen gün gelişim gösteren ürünlerden biri olduğunu ekledi.

Türkiye’de bu mevsimde çilek hasadı olmadığını belirten Baş, Niğde’nin bu yönüyle diğer illerden ayrıldığının altını çizdi. Hasadın Aralık ayına kadar devam edeceğini bildirdi. Niğde’den bu yıl ilk kez Gürcistan’a çilek ihraç edildiğini aktaran Baş, Gürcistan’ın yanı sıra Azerbaycan’dan da güçlü bir talep alındığını açıkladı.

Baş, 2020 yılından itibaren 1000 dekarlık alanda sözleşmeli çilek üretimi yapılacağını duyurdu.

Tarım ve Orman Müdürü Asım BaşNiğde’nin iklimi, toprak yapısı, coğrafi konumu ve yükseltisi gibi pek çok yönden diğer illere göre avantajlı olduğunu ve burada Türkiye’nin en kaliteli ürünlerinin yetiştiğini açıkladı. Gelecek yıl için ihracat planlarının şimdiden yapılmaya başlandığını söyledi.

Türk çileğinin ciddi oranda bir taleple karşı karşıya kaldığını ifade eden Baş, ilin yalnızca çilek üretiminde değil pek çok ürünün üretiminde başarılı olduğunu ve bu sebeple de yurt dışına gönderildiğini açıkladı.

Şehrin Gümüşler beldesinde ortalama 17 dekarlık bir alanda çilek üretimi yapan bir çiftçi, bölgede hasadın Mayıs ayından bu yana sürdüğünü bildirdi. Sipariş üzerine çilek toplandığını ifade eden üretici, toplanan ürünlerin Samsun üzerinden Gürcistan’a yola çıktığını söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum