Yatırım yapmaya başla!

NHTSA: “Trafik Güvenliğinde Araçlar Kazanırken Yaya ve Bisikletçiler Kaybediyor”

NHTSA'nın geniş çaplı yaptığı bisikletçi ve yaya ölümlerinde korkunç sonuçlar çıkıyor.
NHTSA: “Trafik Güvenliğinde Araçlar Kazanırken Yaya ve Bisikletçiler Kaybediyor”

Otomobil alanında genel olarak bakıldığında güvenlik artmakta. Eskiden yaşanan ve ölümle sonuçlanan kazaların artık daha minimal düzeye indirildiği gösterilen çoğu raporda belli oluyor. Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA), Amerika’nın karayolu güvenliği durumuna ilişkin son veri dökümünü yayınladı. NHTSA son dönemde araç donanımlarına yeni katılan dikiz kamera sistemini test ediyordu.

Araçlardaki güvenlik seviyesi ve açıklığını takip eden kuruluş, trafik kazaları sonucu ölümlerin bazı kriterlerinde herhangi bir değişim olmadığını söyledi. Yeni nesil araçlarımız kaza anında birçok yerden hava yastığı patlatarak olası darbelere karşı koruyor. Elektronik sistemlerde otomatik acil frenleme, ikincil çarpışma önleme gibi kaza öncesi ve sonrası durumlara yoğun yatırımlar yapılmıştı. İşte NHTSA’nın yeni araştırma verileri;

Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi: “Araçlar kazanıyor, insanlar kaybediyor”

NHTSA‘nın son iki yıl için hazırladığı veriler bir şeylerin aslında değişmediğini gösteriyor. 2018 yılını kapsayan istatistikler genel olarak daha spesifik olarak otomobiller ve onların sürücüleri için araştırılıyor. Normal otomobillerde kaza sonrası kurtulma oranlarında 2017 yılına göre bir artış gözlemlenmiş.

İyi bir şey ve araçların gerçekten insanları koruduğunu gösteriyor. Araştırmanın diğer tarafında kazaya maruz kalan insan ve bisikletçiler var. 2018 yılında yayaları kapsayan ölümlerin %3,4 arttığı söylendi. Bisikletçilere bakıldığında sıçrama görüyoruz ve %6,3‘lük artmış. 51 bisikletçi geçen yıla göre fazladan ölüm olarak kaydedilmiş.

NHTSA’ya göre, “araç içinde ölen” insan sayısı (binek, hafif kamyon, büyük kamyon, otobüs ve diğer yolcu araçları) 1996’da yüzde 80’den 2018’de yüzde 66’ya düşmüş. 2014 ve 2015 yıllarındaki keskin ölüm oranlarına göre 2016 yılında ciddi bir düşüş yaşandığı da raporlarda belirtilmiş. 2018 yılına gelindiğinde ise araç güvenlik ekipmanlarıyla ölüm oranları biraz daha azalmış.

100 milyon mil üzerinden ölçülen toplam karayolu ölümlerindeki azalmaya %3,4 denildi. NTHSA’nın çözemediği kısım yaya ve bisikletçilerin günümüzde neden ölüm oranlarının arttığı. Kurum, kentsel nüfus oranlarının artması, insanların artık daha az araç kullanması gibi bunlara bağlı tahminler yürütüyor.

Kentsel artışa bağlanmasının nedeni, 2017 ile 2018 yılları arasında yüzde %13‘lük bir artışın olması. 2009’dan günümüze kadar da yerleşim yerlerinde yaya ölümleri akla zarar şekilde %69 oranında yükseliş göstermiş. Gözüken o ki yaya ve bisiklet algılayıcı sistemlerin araçlara entegre edilse bile ölümlerde azalma görülmemiş. Tüm otomobillerde yok ancak algılama sistemleri gün geçtikçe alt sınıf araçlara geçiriliyor ve ilerleyen dönemlerde ölümlerde bir azalma olabilir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum