Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

NFT Satışları 2022’de Kötü Piyasa Şartlarına Rağmen Arttı

DappRadar tarafından hazırlanan son rapor, NFT'lere ilginin geçen yıl boyunca arttığını gösteriyor. Raporun ayrıntıları haberde...
NFT Satışları 2022’de Kötü Piyasa Şartlarına Rağmen Arttı
HABER GİRİŞ

2022 yılında kripto para piyasası büyük bir düşüşe sahne olurken, NFT ekosistemi genişlemeye devam etti. 2022’de blockchain ve merkezi olmayan uygulamanın (DApp) benimsenmesine ilişkin yeni bir DappRadar raporuna göre geçen yıl NFT satış sayısının bir önceki yıla göre yüzde 67,57 artışla 101 milyona ulaştı.

Rapora göre, Ethereum ekosistemi, yüzde 21 ile pazar hakimiyetinde üst sırada yer alıyor. Ethereum’u Wax, Polygon ve Solana ekosistemleri takip ediyor. Hem Solana hem de ImmutableX ekosistemleri, işlem etkinliği açısından sırasıyla yüzde 440 ve yüzde 315 artışla bir önceki yıla göre büyük bir büyüme kaydetti.

NFT satışlarında en popüler blok zincirler
Kaynak: DappRadar

Veriler, hem 2021 hem de 2022 için yaklaşık 1 milyon işlemle BNB ekosisteminde herhangi bir değişiklik olmadığını gösteriyor. Çeşitli zincirlerdeki DApp’lerin baskın kategorisinde de geçen yıl değişimler yaşandı. 2021’de merkezi olmayan finans (DeFi) uygulamaları, raporda kullanılan 13 zincirin 11’inde baskın durumdaydı.

Rapor, Ethereum ve Cardano’nun sırasıyla 223 ve 151 aktif protokolle zincir üzerinde çalışan en aktif geliştiricilere sahip blok zincirleri olduğunu gösteriyor. Polkadot ve Cosmos gibi modüler blok zincirleri ise ağ geliştirici aktivitelerini yüzde 16 ve yüzde 131,7 oranında artırdı.

NFT ekosistemindeki büyüme, kripto para piyasasındaki büyük düşüşün ortasında gerçekleşti. Çin geçen yılın sonunda, dijital varlıkların takası için ikincil bir pazar olarak hizmet verecek ilk ulusal NFT pazarını duyurmuştu. Kripto marketin toplam değeri Kasım 2021’de 3 trilyon dolara kadar çıkmıştı.

GCM Yatırım Banner

Geçen zaman içerisinde küresel piyasalardaki olumsuzluklar etkili oldu ve kripto piyasasının toplam değeri 800 milyar dolara kadar geriledi. Marketin değeri an itibarıyla 981 milyar dolar seviyesinde bulunuyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.