Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Veri Transferinde Kullanılan NFC Artık Kablosuz Şarj Deneyimi Sunacak

Akıllı telefonlar arasında kablosuz olarak veri aktarılmasında sağlanan NFC, şarj özelliği kazanıyor.
Veri Transferinde Kullanılan NFC Artık Kablosuz Şarj Deneyimi Sunacak
HABER GİRİŞ

Akıllı telefonlar artık hayatımızda büyük yer tutuyor ve her geçen gün yeni modeller karşımıza geliyor. Gelişen teknoloji mobil cihaz deneyimini üst seviyelere taşıyor. Son yıllarda yeni nesil akıllı telefonlarda en dikkat çeken özelliklerden birisi kablosuz şarj özelliği olmakta.

Özellikle amiral gemisi modellerde bu özelliğe sıklıkla rastlamak mümkün. Bunun yanı sıra pek çok telefonda NFC adı verilen bir özellik bulunuyor. Bu araç sayesinde cihazlar birbirlerine yakın mesafede tutularak veri aktarım kablosuz olarak sağlanabiliyor.

Açılımı ‘Yakın Alan İletişimi’ olan NFC, önümüzdeki günlerde kullanıcılara şarj konusunda da yeni bir kapı açacak. NFC Forum tarafından açıklama ile artık bu özelliğe sahip cihazlar arasında kablosuz şarj işlemi yapmak mümkün olacak. Yapılan açıklama ile cihazlar arasında 1 W kablosuz güç çıkışı olacağı belirtildi.

NFC için Kablosuz Şarj Özelliği Geliyor

NFC için Kablosuz Şarj Özelliği Geliyor

Kablosuz şarj özelliği günümüzde üst seviye akıllı telefonlarda bulunsa da NFC özelliğinin çok daha fazla modelde bulunduğunu söyleyebiliriz. Dolayısıyla kablosuz şarj özelliğinin NFC ile gelecek olması, giriş ve orta seviyedeki akıllı telefon modellerinde de bu özelliğin kullanılabileceği anlamına geliyor. İlk etapta 1 W gücünde yapılacak kablosuz şarjın önümüzdeki günlerde daha yüksek kapasiteye ulaşması planlanıyor.

GCM Yatırım Banner

Bu sayede özellikle kablosuz teknoloji kullanılan akıllı saat ya da kulaklıkların NFC ile şarj edilebileceğini söyleyebiliriz. Bazı modellerde ise ters kablosuz şarj özelliğinin de NFC ile kullanılabileceği belirtiliyor. Bu da telefonların üretim maliyetlerinin düşeceği anlamına geliyor. Telefonlarda Wireless Charging Specification standardı mevcut ise NFC ters kablosuz şarj deneyimi de sunacak.

Bugün için telefonlar için olmasa da giyilebilir teknoloji alanında kullanılan küçük ürünler için bu özelliğin oldukça faydalı olacağını söyleyebiliriz. Araştırmalar dünya genelinde 36 milyar IoT cihaz olduğunu gösteriyor ve bu cihazların büyük bölümünün yeni NFC özelliğinden yararlanabileceği belirtiliyor.

Yeni özelliğin önümüzdeki süreçte piyasaya çıkacak akıllı telefonlarda kullanılabilir olması bekleniyor. Çünkü NFC donanımına ek olarak bir anten kullanılması gerekiyor. Mevcut telefonlarda böyle bir özelliğin yer alması pek mümkün değil.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.